|   | 

Klucze hakowe: proste narzędzia warsztatowe

Klucze to narzędzia do pracy z połączeniami gwintowanymi. Już w XIX wieku niemiecka firma zbrojeniowa Mauser rozpoczęła masową produkcję tego narzędzia. Od tego czasu wiele się zmieniło i pojawiły się klucze różnych typów, kształtów i rozmiarów.

Klucz hakowy: wygląd

Najbardziej rozpowszechniony jest klucz „open-end”. Jest to klasyczny instrument z rozwidloną główką przypominającą rogi. Głowice robocze są zwykle dwie, znajdują się na każdym końcu rękojeści i mają inny rozmiar. Taki klucz jest wygodny, ale może zdeformować elementy złączne. Część robocza kluczy ma kształt pierścienia z 6 lub 12 bokami wewnątrz. Taka konstrukcja zapobiega deformacji elementów złącznych. Po obu stronach rękojeści znajdują się profile robocze o różnych rozmiarach. Gatunek ten ma jedną wadę: trudno z nimi pracować w trudno dostępnych miejscach. Istnieją jednak modyfikacje, w których część robocza jest przesunięta względem rękojeści. Najczęściej kąt przesunięcia nie przekracza 15 °, ale zdarzają się klucze z przesunięciem profilu roboczego 90 °. Udoskonalona wersja to klucz grzechotkowy. Posiada wbudowany mechanizm zapadkowy, który umożliwia odkręcanie nakrętki w przód i w tył.

Są klucze, których główka wygląda jak pierścień z rowkiem. Nazywa się je split. Mają główkę w kształcie litery C z wewnętrznym profilem w kształcie gwiazdy. Stosuje się je tam, gdzie klucz nie może przenosić wystarczającego momentu obrotowego. Bardziej uniwersalnym narzędziem pod względem rozmiaru jest klucz nastawny. Górna szczęka tego narzędzia jest zwykle nieruchoma, podczas gdy dolną szczękę można przesuwać za pomocą specjalnego mechanizmu, zmieniając w ten sposób rozmiar. Ten instrument jest popularny do codziennego użytku, ponieważ zastępuje zestaw kluczy płaskich. Regulowany klucz ma duży profil roboczy, dzięki czemu jest niewygodny podczas pracy w ciasnych przestrzeniach. Z biegiem czasu jego mechanizm się zużywa, co przyczynia się do pojawienia się luzu i niemożności ciasnego uchwycenia nakrętki. Ponadto klucz nastawny nie może wytworzyć dużego momentu obrotowego, dlatego problematyczne jest dokręcanie nakrętki lub odkręcanie mocno skręconej części. Klucze nasadowe nie są w stanie wytworzyć dużego momentu obrotowego, dlatego nie zyskały takiej popularności jak klucze płaskie i nasadkowe. Stosowane są jako pomoc przy naprawach samochodów.

Klucz hakowy, znany również w Wielkiej Brytanii jako klucz C, to narzędzie, które składa się z płaskiego uchwytu zakończonego hakiem. Hak może być nieruchomy lub może być zawieszony na zawiasach, aby umożliwić dopasowanie głowicy klucza do części o różnych rozmiarach. Klucz hakowy służy do dokręcania, luzowania lub przytrzymywania elementów maszyn, które są okrągłe, ale również z nacięciami lub wielopłaszczyznowymi, takich jak nakrętki zabezpieczające i złączki rurowe . Ze względu na to, że jest dostępny w różnych rozmiarach i często ma regulowaną głowicę, jest to bardzo elastyczne narzędzie, które można wykorzystać do regulacji części o różnych obwodach.

Klucze hakowe

Klucze hakowe zastosowanie

W większości przypadków klucze hakowe są wykonane z bardzo wytrzymałej stali chromowej lub węglowej, nierdzewnej lub narzędziowej. Ich rączki mogą być pokryte gumowym lub plastikowym rękawem, aby poprawić chwyt i wygodę użytkownika. Powszechnie dostępne modele mają długość od około 4 cali (10,16 cm) do 13 cali (33,02 cm). W zależności od rozmiaru pojedynczego modelu, klucz hakowy może regulować elementy o średnicy od 0,6 cala (1,52 cm) do 8 cali (20,32 cm). Waga może wahać się od około 0,05 funta (22,68 g) do około 3 funtów (1,36 kg).

Niezależnie od tego, czy główka lub hak klucza hakowego jest zamocowana, lub regulowana, wewnętrzna strona jego zakrzywienia zwykle kończy się małym, skierowanym w dół zębem lub pazurem. Kiedy klucz jest umieszczany wokół części, której używa się do manipulowania, ten ząb pasuje do wycięcia części — jak w przypadku zaciśniętej nakrętki zabezpieczającej — lub chwyta się jednego z jej faset — jak w przypadku ukośnego łącznika rurowego.

Klucz hakowy jest używany do naprawy maszyn, które są wyposażone w rury lub okrągłe części połączone ze sobą. Ten typ konfiguracji jest często spotykany w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, a także w urządzeniach mleczarskich, chłodniczych i grzewczych. Klucze hakowe są również przydatne w regulacji łożysk, które są powszechnie spotykane w produktach i maszynach z ruchomymi częściami. Narzędzia te są szeroko dostępne w Internecie oraz w sklepach ze sprzętem i majsterkowaniem, a także u dostawców przemysłowych.

E-nacja.pl

Zobacz również