|   | 

Gwoździarka i jej specyfika

Gwoździarki są zaliczane do specjalistycznych elektronarzędzi, mają jednak zastosowanie nie tylko w wielu gałęziach przemysłu, ale także w budownictwie. Ich popularność jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to przede wszystkim z tego, że odkrywamy szereg ich zastosowań w przypadku użytku domowego. Jaką gwoździarkę powinniśmy zatem wybrać chcąc, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Na czym polega specyfika tego narzędzia i na jakich zasadach opiera się jego działanie?

Gwoździarka – próba definicji

Gwoździarka, nazywana też pistoletem do gwoździ, jest urządzeniem umożliwiającym wbijanie gwoździ w imponującym tempie, a tym samym zwalniającym nas z konieczności przybijania ich z wykorzystaniem młotka. Jest wyposażona w specjalny magazynek na gwoździe, a jej najbardziej zaawansowane modele pozwalają na umieszczenie w nim nawet kilkuset ich sztuk. Magazynki różnią się zresztą między sobą w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Mamy więc do czynienia zarówno z wariantem bębnowym, jak i z formą podajnika taśmowego. Sprzęt najwyższej klasy posiada także pewne dodatkowe udogodnienia, takie, jak choćby możliwość regulowania ręcznie tego, jak głęboko mają być wbijane gwoździe, a także określenie tego, czy mają być one wbijane prosto, czy pod skosem. Gwoździarki różnią się między sobą także z uwagi na sposób ich zasilania. W zależności od tego, jakie są nasze preferencje, możemy zdecydować się zarówno na gwoździarki pneumatyczne, jak i na ich gazowe oraz elektryczne odpowiedniki. Dziś trudno już wyobrazić sobie zakłady stolarskie, które funkcjonowałyby bez ich pomocy. Gwoździarki znajdują jednak zastosowanie także w firmach remontowo-budowalnych, gdzie przydają się zarówno podczas montowania schodów, jak i wykładzin. To spora zmiana, bo jeszcze niedawno stosowano je przede wszystkim w warsztatach dekarskich oraz ciesielskich. Inny podział gwoździarek, który jest często stosowany, dotyczy zresztą właśnie możliwości ich wykorzystania. Mamy zatem do czynienia z modelami sprawdzającymi się znakomicie w przypadku prac dekarskich, takimi, które wykorzystywane są do konstrukcji szkieletowych, modelami mieszanymi oraz tymi, które są określane mianem specjalistycznych, a więc mogą choćby obsługiwać w jednym momencie gwoździe o różnych średnicach. W zależności od modelu, pistolety do gwoździ są też wyposażone w różnorodne mechanizmy strzelające. Mechanizm dotykowy pozwala na wystrzelenie gwoździa w momencie, w którym główka urządzenia zostanie zetknięta z danym elementem. Mechanizm spustowy uwalnia gwóźdź dopiero wtedy, gdy dojdzie do naciśnięcia spustu gwoździarki. Jeśli zdecydujemy się na droższy model, jest bardzo prawdopodobne, że będzie on wyposażony w oba mechanizmy.

Gwoździarka i jej działanie

W każdej gwoździarce znajduje się mechanizm określany mianem strzelającego. To właśnie on umożliwia kolejne wyrzuty znajdujących się w komorze gwoździ. Umożliwia też nadanie im określonego tempa, a także określonej siły. Takie rozwiązanie sprawia, że narzędzia te są często porównywane do zszywaczy automatycznych, choć te ostatnie mogą wystrzeliwać jedynie niewielkie zszywki. O tym, jak głęboko zostanie wbity gwóźdź, decyduje przede wszystkim energia wyrzutu. Przeważnie głębokość ta wynosi od kilku do nawet kilkunastu milimetrów.

Działanie gwoździarek w dużym stopniu jest uzależnione od tego, w jaki sposób są one zasilane. Jeśli więc mamy do czynienia z rozwiązaniami pneumatycznymi, powinniśmy pamiętać, że działają one w oparciu o sprężone powietrze. To właśnie ono trafia do cylindra, w który wyposażone jest urządzenie, a po naciśnięciu spustu zgromadzone powietrze uwalnia się wypychając gwóźdź umieszczony w komorze. Kolejne gwoździe podawane są z zasobnika w automatyczny sposób, co sprawia, że z gwoździarki korzysta się intuicyjnie. Gwoździarki akumulatorowe bazują na mechanizmie zamachowym i przeważnie zwracają na siebie uwagę tym, ze są lżejsze niż ich pneumatyczne odpowiedniki. Także ich obsługa jest znacznie mniej skomplikowana choćby dlatego, że nie muszą być na stałe połączone z kompresorem. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne, a najpoważniejszym problemem, z jakim powinniśmy się liczyć, jest ograniczony czas pracy możliwej na jednym ładowaniu. Jeśli więc nie chcemy rezygnować z jej zalet, a jednak mamy świadomość tego, że czekać będzie nas dłuższa praca, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkową baterię.

Jeśli zależy nam na sprzęcie profesjonalnym, najlepszym rozwiązaniem z pewnością okażą się gwoździarki gazowe. Ich plusem jest pełna mobilność, nie powinniśmy być jednak zaskoczeni tym, że są one dość ciężkie. Tym, co je charakteryzuje, jest przede wszystkim niewielki zbiornik wypełniony gazem propan butan oraz bateria. Wbijanie gwoździ jest w tym przypadku możliwe dzięki niewielkim eksplozjom powstającym w konsekwencji spalania porcji gazy. Plusem tego rodzaju rozwiązań jest duża energia strzału. Sprawia ona, że trudno o lepsze rozwiązanie wtedy, gdy zależy nam na wbiciu gwoździa w twardy materiał, taki, jak choćby beton. Przeznaczenie jest zresztą najlepszym kryterium wyboru gwoździarki.

Szukasz dobrej gwoździarki? Wejdź na https://pneumatyczne.net.pl/pl/c/Gwozdziarki-Pneumatyczne/68

E-nacja.pl

Zobacz również