|   | 

Niedrogi laptop o stylowym wyglądzie i niezłej wydajności

Zazwyczaj stylowy i wydajny laptop musi kosztować dużo więcej. Cena dodatkowo skacze, jeśli mamy do czynienia z urządzeniem mobilnym o mniejszym ekranie. Jeśli jednak ktoś nie wymaga od sprzętu ponadprzeciętnej wydajności, będzie go używał w podróży do pracy z mało wymagającymi programami, może znaleźć naprawdę ciekawe modele.

Programy biurowe i graficzne, często przeglądanie sieci oraz słuchanie muzyki. Od czasu do czasu jakiś film w sieci i współdzielenie plików w domowej sieci. Jeśli ten krótki opis pasuje do naszych wymagań i codziennych czynności, możemy pokusić się o laptopa z procesorem Intel Core i3. Będzie to wystarczająco wydajna i energooszczędna jednostka, która sprosta większości zadaniom. Niewielka wielkość pamięci RAM oraz tradycyjny dysk twardy HDD nie powinny zniechęcać, gdyż są to podzespoły, które możemy w przyszłości wymienić na szybsze, bardziej pojemne itp.

Warto również zwrócić uwagę na mobilność. Jeśli często podróżujemy, dźwiganie dużego sprzętu nie jest przyjemne. W takich sytuacjach niewielki 14-calowy laptop pokazuje swoje wielkie atuty. W domu lub biurze zawsze możemy podłączyć zewnętrzny monitor o dużej przekątnej i cieszyć się ogromnym polem roboczym.

Zacznijmy od pierwszej propozycji, czyli modelu Dell Vostro 5459. To bardzo dobra baza wyjściowa do stworzenia wydajnej maszyny do pracy oraz zastosowań biznesowych. Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i3 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6100U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,3 GHz. Pamięć RAM o pojemności 4 GB może być rozszerzona do 16 GB, co jest w dzisiejszych czasach więcej niż optymalnym rozwiązaniem. Na dane i programy przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB, choć dla poprawy wydajności zaleca się jego wymianę na dysk SSD.

Tradycyjny dysk HDD możemy wykorzystać jako zewnętrzny magazyn danych podłączany do komputera za pośrednictwem jednego z trzech portów USB 3.0. Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 520 będzie idealna do prostych zadań, natomiast dedykowany układ NVIDIA GeForce 930M da sobie radę z mniej wymagającymi grami. Obraz wyświetlany jest na matowej matrycy o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Całość wraz z baterią waży zaledwie 1,66 kilograma i prezentuje się naprawdę elegancko. Podkreśla to podświetlana klawiatura, która ułatwia pracę po zmroku. Cena tego modelu w tej wersji to około 2800 złotych.

Bardzo ciekawą alternatywą może być Lenovo ThinkPad L460. Co prawda nie jest on tak stylowy jak poprzednik, ale solidny biznesowy wygląd na pewno znajdzie swoich zwolenników. Sprzet wyposażony jest w wydajny i energooszczędny procesor Intel Core i3 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6100U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,3 GHz. Wspomaga go 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4, choć możemy rozszerzyć ją nawet do 16 GB. Na dane i programy przeznaczono dysk HDD o pojemności 500 GB. Bardziej wymagający użytkownicy mogą dokonać zmiany i wybrać wydajny nośnik SSD o mniejszej lub porównywalnej pojemności.

Obraz wyświetlany jest na 14-calowej matowej matrycy LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Karta graficzna to zintegrowany układ Intel HD Graphics 520 – wystarczający do podstawowych zadań i bardzo energooszczędny. Niestety zabrakło tu dedykowanej karty graficznej, tak więc zapomnijmy o bardziej wymagających grach. Na uwagę zasługuje wbudowany moduł 3G, który zapewni łączność z Internetem praktycznie w każdym miejscu, czytnik linii papilarnych oraz TrackPoint. Do dyspozycji oddano także 3 porty USB 3.0. Cena tego modelu to około 2500 złotych.

E-nacja.pl

Zobacz również