|   | 

Jaki serwer wybrać? Porównanie usług serwerowych

Aby strona WWW była widoczna dla innych użytkowników Internetu, musi zostać umieszczona na serwerze, czyli podłączonym do sieci dysku. Korzystanie z serwera możliwe jest w ramach usługi hostingu. Jaki rodzaj hostingu wybrać? Czym różnią się najpopularniejsze typy serwerów? Oto przegląd dostępnych rozwiązań, oferowanych przez firmy hostingowe.

Serwer współdzielony

Hosting współdzielony jest najprostszym i jednym z częściej wybieranych rozwiązań. Korzystając z tej usługi, dzielisz serwer z innymi użytkownikami, a umieszczone na nim strony wspólnie użytkują przestrzeń dyskową i moc obliczeniową urządzenia. Z tego powodu na serwerach współdzielonych umieszczane są witryny generujące mniejszy ruch. Na korzyść hostingu współdzielonego przemawia niska cena. Istotne jest również to, że korzystając z takiego hostingu nie musisz samodzielnie konfigurować serwera. Zajmuje się tym firma świadcząca usługi hostingowe. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla osób nieposiadających wiedzy informatycznej, jednak dla bardziej wymagających użytkowników może stanowić poważne ograniczenie. Warto pamiętać, że przypadku bardziej popularnych stron internetowych hosting współdzielony może okazać się rozwiązaniem niewystarczającym.

Serwer dedykowany

Hosting opierający się o serwery dedykowane zalicza się do droższych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na serwerach dedykowanych umieszczane są rozbudowane strony, które generują bardzo duży ruch. Hosting tego typu oferuje swoim użytkownikom zdecydowanie więcej możliwości niż hosting współdzielone. Korzystając z serwera dedykowanego, otrzymujesz na wyłączność 100% zasobów urządzenia. Dzięki temu możesz wykorzystać całą moc obliczeniową i pamięć serwera. Będąc jego jedynym użytkownikiem, możesz skonfigurować urządzenie zgodnie ze swoimi wymaganiami. W ramach hostingu dedykowanego uzyskasz pełen dostęp do konta root, umożliwiającego kompleksowe zarządzanie serwerem. Co więcej, zakres zmian administracyjnych dokonywanych za jego pomocą jest nieograniczony.

Serwer VPS

Alternatywą dla hostingu dedykowanego i współdzielonego jest serwer VPS, czyli Virtual Private Server – Wirtualny Serwer Prywatny. Jest to rozwiązanie dla osób, których wymagania przerastają techniczne możliwości hostingu współdzielonego. Jednocześnie serwery VPS są bardziej przystępne cenowo niż serwery dedykowane. Technologia VPS umożliwia utworzenie wielu wirtualnych maszyn w obrębie jednej maszyny fizycznej przy zachowaniu całkowitej odrębności wszystkich wirtualnych maszyny. Oznacza to, że korzystając z hostingu VPS, dzielisz serwer z innymi użytkownikami, jednak posiadasz pełną kontrolę nad zasobami przydzielonej Ci części serwera. Tak samo, jak w przypadku hostingu dedykowanego, zyskujesz pełen dostęp do konta root oraz możliwość swobodnej konfiguracji urządzenia.

Dopasuj hosting do potrzeb

Decydując się na jeden z dostępnych na rynku hostingów, warto realnie ocenić swoje potrzeby. Mały sklep internetowy może zostać umieszczony na serwerze współdzielony, jednak w przypadku bardziej rozbudowanej witryny lepszym rozwiązaniem będzie hosting VPS. Wybierając serwer, warto wziąć pod uwagę również inne ważne parametry, takie jak transfer i powierzchnia dyskowa. Warto również skorzystać z usług profesjonalnego dostawcy hostingu. Niezawodne serwery współdzielone, dedykowane oraz VPS znajdziesz w ofercie nazwa.pl.

E-nacja.pl

Zobacz również