|   | 

Oto wskazówka, kiedy należy wymienić opony letnie

Ważne jest, aby regularnie wymieniać opony letnie, aby zapewnić bezpieczeństwo pojazdu. Marzec, kwiecień czy maj? Kiedy należy zmienić opony letnie Która pora jest najlepsza?

Czy konieczna jest wymiana opon zimowych na letnie?

Kierowców nie trzeba przekonywać do zmiany opon na zimowe w listopadzie lub grudniu. Taka procedura jest bezpieczna. Nawet jeśli prawo nie mówi wprost, że jest to wymagane, ubezpieczyciele chętnie wykorzystają ten fakt w przypadku kolizji, wypadku lub innych trudnych okoliczności bez opon zimowych.

Nieco innym przypadkiem jest sytuacja odwrotna. Niektóre osoby mogą nie odczuwać potrzeby wymiany opon na letnie. Czy to dobry pomysł, aby opony zimowe były używane przez cały rok? Nie jest to zalecane, z co najmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo. Opony zimowe zostały stworzone do jazdy w warunkach śniegu i błota. Ich mieszanka gumowa jest elastyczna w niskich temperaturach. Mają też szeroki bieżnik i wysokie lamele. Idealnie sprawdzają się w temperaturach poniżej 4°C, ponieważ zapewniają przyczepność i doskonałą drogę hamowania.

Wymiana opon zimowych na letnie nie jest wymogiem prawnym. Ważne jest, aby zrozumieć, jak opony zimowe zachowują się w wysokich temperaturach. Guma zaczyna się odkształcać, czasami przyklejając się do drogi. Istnieje możliwość, że opona będzie się szybciej zużywać, jeśli samochód ma problemy z geometrią. Zmniejsza to właściwości jezdne i wydłuża drogę hamowania.

Czy wymiana opon letnich to dobry pomysł?

Jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z oponami zimowymi, okaże się, że to prawda. Jazda na zużytych oponach nie jest opłacalna ani finansowo, ani prawnie. Jeśli bieżnik zużył się do mniej niż 1,6 mm, w razie wypadku możesz zostać ukarany mandatem lub, co gorsza, ponieść konsekwencje prawne. Należy również pamiętać, że zużyte opony mają wyższe opory toczenia, co oznacza wyższe koszty eksploatacji. Kosztowna jest również wymiana opon zimowych na letnie. Koszt ten waha się od 70 do 120 zł. Jest to rozsądna cena za komplet opon wysokiej jakości. Opony letnie są bardziej wytrzymałe i nie odkształcają się w ekstremalnych temperaturach. Oferują lepszą przyczepność na mokrych i suchych nawierzchniach. Dlatego pytanie nie powinno brzmieć "czy", ale "kiedy" wymienić opony letnie".

Sprawdź 5 rzeczy, o których nie wiedziałeś o oponach - https://wyposaz-warsztat.pl/poradnik/nymx/piec-rzeczy-o-ktorych-nie-wiedziales-o-oponach.html

Zmiana kół

Kiedy należy zastąpić opony zimowe oponami letnimi?

Te przysłowia trafnie opisują sytuację polskich kierowców. Klimat kraju nad Wisłą potrafi być nieprzewidywalny, z minusowymi temperaturami nawet po rozpoczęciu kalendarzowej wiosny. Osoby korzystające z opon całorocznych nie doświadczają tego problemu. Powinny jednak liczyć się z koniecznością częstszej wymiany opon, bacznie obserwować stan bieżnika i dbać o prawidłową zbieżność.

Eksperci zalecają, aby opony letnie wymieniać, gdy temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Można to zrobić korzystając z wiarygodnej, długoterminowej prognozy pogody. W okresie przesilenia wiosennego pogoda lubi płatać figle. Kwietniowe przymrozki nie są wykluczone przez 10 kresek powyżej zera w lutym. Unikaj pośpiechu, zwłaszcza gdy jeździsz na oponach zimowych w temperaturze 10-14 stopni Celsjusza. Można nieco opóźnić przejście z opon zimowych na letnie, ale tylko dlatego, że twarda guma i kilka lameli bieżnika na mrozie są znacznie bardziej niebezpieczne niż miękkie opony ciepłą wiosną. Mniejsze kolejki u wulkanizatora, choć mniej istotne, nadal mogą być korzystne, ponieważ szczyt takich operacji przypada na marzec i kwiecień.

Czy istnieje idealny moment na zmianę opon zimowych na letnie? Widać, że nie. Kluczem do sukcesu jest zdrowy rozsądek i poleganie na wiarygodnych prognozach. Warto też regularnie sprawdzać zbieżność i wyważenie kół. Pozwoli to uniknąć przedwczesnego zużycia, które może prowadzić do konsekwencji ekonomicznych i prawnych.

Gdzie mogę przechowywać swoje opony?

Wymieniając opony zimowe na letnie, musimy zmierzyć się z problemem, co zrobić z oponami, które właśnie zdjęliśmy. Wiele osób decyduje się na opony całoroczne, ponieważ są one łatwiejsze w przechowywaniu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców miast, szczególnie tych, którzy mieszkają w blokach, domach wielorodzinnych i kamienicach. Warto rozejrzeć się za garażami i magazynami do przechowywania, jeśli nie ma nikogo w pobliżu. W zależności od miejsca zamieszkania, koszt przechowania 4 opon może wynosić od 30 do 120 polskich lirów.

Problemem jest nie tylko to, gdzie przechowywać opony, ale także jak to robić. Na stan opon mogą wpływać wszelkiego rodzaju oleje, farby i inne płyny. Ekstremalne temperatury również mogą powodować uszkodzenia. Ekstremalne temperatury mogą spowodować poważne uszkodzenie opon, jeśli temperatura jest niższa niż -5C lub wyższa niż 30C. Unikaj słabo izolowanych garaży i piwnic, w których zimą może być znacznie chłodniej. Unikaj przechowywania opon w pobliżu urządzeń elektrycznych. Może to powodować wydzielanie się ozonu, który może mieć negatywny wpływ na gumę.

Chroń opony przed światłem słonecznym i wilgocią. Ciśnienie w oponach powinno być takie samo, jak wskazane do użytku, jeśli są one przechowywane z felgami. Po zdjęciu koła dobrze jest oznaczyć jego położenie kredą lub naklejką, np. (lewa przednia). Istnieje możliwość połączenia wymiany opon letnich z usługą ich przechowywania. Należy jednak upewnić się, że usługodawca gwarantuje spełnienie powyższych warunków.

E-nacja.pl

Zobacz również