|   | 

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Jeżeli stan przemęczenia chronicznego, złe samopoczucie, spadek energii, osłabienie organizmu, zła kondycja skóry, włosów i paznokci towarzyszą Ci nieustannie od dłuższego czasu, może to oznaczać, że równowaga kwasowo-zasadowa została zachwiana i cierpisz na zakwaszenie organizmu.

Niestety zwykły pobór krwi i badanie moczu nie wskaże zakwaszenia organizmu. Wyniki podstawowych badań są dobre, nawet kiedy organizm jest mocno zakwaszony. Jedynie z badania pH można wywnioskować czy zły stan zdrowia związany jest z rozregulowaniem środowiska kwasowo-zasadowego. Symbol pH jest miarą kwasowości lub zasadowości, a optymalny poziom pH płynów ustrojowych nie powinien być mniejszy niż 6,8 oraz większy niż 7,8 - dla krwi. Z odczynem kwaśnym mamy do czynienia, kiedy w roztworze występuje przewaga jonów wodorowych H+, a odczyn zasadowy wskazuje nadmiar jonów wodorotlenkowych OH-. Jeżeli ilość jonów wodorowych i wodorotlenkowych jest równa, mamy do czynienia z odczynem obojętnym. Równowaga kwasowo-zasadowa odpowiada za regulację i prawidłowy przebieg funkcji życiowych oraz odpowiada za zdrowy organizm. Zakwaszenie organizmu prowadzi do schorzeń, które z czasem zmieniają się w przewlekłe. Duże odchylenia pH krwi może prowadzić nawet do śmierci. Optymalne pH powinno wynosić 7,35-7,45. Niestety u większości osób obserwuje się pH poniżej wartości 6,8, a co za tym idzie ich organizmy są zakwaszone.

 

Suplement diety ProDeacid

 

Jakie produkty zakwaszają

Niestety większość popularnych produktów zakwasza organizm. Jeżeli od czasu do czasu sięgamy po produkty zakwaszające to nic złego się nie stanie. Organizm poradzi sobie z nadmiarem kwasów. W gorszej sytuacji są osoby, które sięgają codziennie po produkty zakwaszające. W takiej sytuacji organizm nie ma szans na ciągłą neutralizację kwasów. Po pewnym czasie PH zmniejsza się i następuje demineralizacja tkanek.

Do grupy produktów najbardziej kwasotwórczych zalicza się między innymi:

- mięso - w tym wszelkiego rodzaju wędliny, szczególnie wieprzowina;
- cukier oraz sztuczne słodziki - wszystkie produkty zawierające te słodkie składniki;
- biała mąka - pieczywa, makarony, ciasta i ciasteczka itp.;
- biały ryż;
- żółte sery;
- jajka;
- kawa i herbata;
- kakao - w tym czekolady, czekoladki itp.;
- sól;
- alkohol;
- tytoń;

jak odkwasić organizm?

Objawy towarzyszące zakwaszeniu

Do najczęściej występujących objawów zakwaszenia organizmu można zaliczyć: zaparcia, problemy trawienne, wzdęcia, grzybica przewodu pokarmowego, zapalenie żołądka. Kolejnymi dolegliwościami, które towarzyszą zakwaszeniu organizmu, są: bóle mięśni, zapalenia stawów, bóle kręgosłupa, uszkodzenia dysków międzykręgowych, reumatyzm. Wypadanie włosów, łamliwość paznokci, sucha skóra, trądzik, migreny, zawroty głowy, częste infekcje również towarzyszą zachwianej równowadze kwasowo-zasadowej.

Skutki zakwaszenia organizmu

Dieta kwasotwórcza prowadzić może do bardzo poważnych chorób. Niestety zakwaszenie organizmu prowadzi do demineralizacji tkanek, następuje odwapnienie organizmu, które prowadzi do zachorowania na osteoporozę. W konsekwencji zęby i kości stają się słabsze, jesteśmy narażeni na atak próchnicy, włosy łamią się i wypadają. Zakwaszenie prowadzi również do zachorowań na miażdżycę, wieńcówkę, a także cukrzycę. Wysokie zakwaszenie prowadzi do wylewu, sprzyja zapaleniu wątroby, prowadzi do stanów zapalnych stawów, a także sprzyja rozwijaniu się nowotworów - komórki nowotworowe szybko rozwijają się w środowisku kwaśnym, w zasadowym odczynie giną. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi również do problemów z ciśnieniem tętniczym, prowadzi również do nadwagi. Może powodować także rozkojarzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, stanu przewlekłego zmęczenia, depresji, napadów agresji. Nadmiar kwasów powoduje również szybsze starzenie się tkanek, a co za tym idzie szybciej pojawiają się zmarszczki.

Jak odkwasić organizm?

Jest to sprawa prosta i trudna zarazem. Prosta, ponieważ wystarczy wyeliminować produkty kwasotwórcze z diety i zastąpić je zasadotwórczymi. Jednak może się to okazać trudnym zadaniem, ponieważ większość popularnych i bardzo lubianych przez nas produktów jest kwasotwórcze. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Dla większości pierwszy tydzień zmiany diety na zasadową może wydawać się bardzo mocnym wyzwaniem, jednak po tym czasie, przestaniecie tęsknić za codziennym deserem w postaci ciasteczek, batoników czy obiadem typu spaghetti lub pizzy. Wyeliminowanie składników kwasotwórczych niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście na pierwszy miejscu jest zdrowie. Z każdym dniem, poczujecie jak zmienia się Wasz organizm na lepsze. Kolejnym pozytywnym aspektem jest różnorodność składników, których do tej pory nie używaliście zbyt często. Poznawanie nowych dań niesie za sobą ciekawą przygodę kulinarną.

<< Suplement diety odkwaszający organizm - ProDeacid >>

Produkty odkwaszające to między innymi:

- masło;
- jogurty naturalne;
- oleje roślinne - oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado, olej lniany, olej z wiesiołka;
- owoce - cytryna, limonka, grejpfrut, kokos, wiśnia,
- warzywa - w tym: kalafior, brukselka, groszek, karczochy, cukinia, por, kalarepa, pomidor, czosnek, szpinak, seler, kapusta, ogórek, brokuły, jarmuż, natka pietruszki, marchew, burak, rzodkiewka, imbir;
- ziarna- komosa ryżowa, kasza gryczana, orkisz;
- orzechy;
- ziarna - sezam, kmin rzymski, koper włoski, pestki dyni;

Odkwaszenie organizmu można wykonać zawsze. Jeżeli uważasz, że wymienione wyżej dolegliwości nie są Ci obce, być może odkwaszenie organizmu może okazać się zbawienne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego ciała.

E-nacja.pl

Zobacz również