|   | 

Frezowanie CNC - na czym polega?

Frezowanie CNC, czyli wszelkie metody obsługiwane komputerowo. Obróbka metali jest stale ulepszana wraz z rozwojem innowacyjnych technologii. Czy rzeczywiście działa?

Co to właściwie jest?

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem. Umożliwia obrabianie płaszczyzn, rowków, uzębień, kanalików i powierzchni kształtowych. Jest wyjątkowo precyzyjną metodą, dzięki której uzyskujemy odpowiednią chropowatość powierzchni.

Użytkowanie

Najczęściej frezowanie CNC stosuje się w motoryzacji, lotnictwie, elektronice, automatyce, a nawet medycynie. Jest to taki rodzaj pracy z materiałem, który pozwala w bardzo precyzyjny sposób ustawić jego parametry, dlatego sprawdzi się zarówno w projektach wymagających powtarzalności – produkcja przedmiotów na dużą skalę, ale też przy niewielkich projektach, wymagających przede wszystkim precyzji, czyli na przykład jubilerstwo lub projekty reklamowe.

Zalety frezowania

Oprócz precyzji oraz szybkości, zapewnionej dzięki sterowaniu komputerowemu, frezowaniu CNC mogą zostać poddane odmienne przedmioty, w tym również stal, miedź, mosiądz czy wszelkie metale kolorowe oraz materiały takie jak sklejka. Dodatkowo, koszt frezowania jest w znacznej części mniejszy, niż w przypadku tradycyjnych metod.

obróbka metali

Specyfika

Można tu wyznaczyć trzy etapy. Pierwszy to wykonanie odpowiedniego projektu za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Jego tworzenie to działania należące do profesjonalistów, działających na odpowiednim oprogramowaniu. Następne jest przetwarzanie projektu na plan sterowania maszynami CNC. Specjalne, zaprogramowane w dowolny sposób mikrokomputery zapewniają właściwą obróbkę tworzywa. Proces odbywa się za pomocą narzędzia określanego frezem - obracającym się z prędkością nawet do kilku tysięcy ruchów na minutę. W zależności od projektu, frezarka może wykonywać zarówno rozmaite kształty, jak i kombinacje ruchu.

Klasyfikacja

W przypadku tej metody obróbki wyróżniamy frezowanie CNC – 2D, czyli obróbkę w jednej płaszczyźnie, na danej głębokości. Frezowanie 3D z kolei charakteryzuje się większą dokładnością – materiał jest obrabiany w płaszczyźnie trójwymiarowej. Podczas frezowania 5D obrabiarka wykonuje dodatkowy obrót wokół osi, a tym samym umożliwia tworzenie brył i detali oraz skrócenie czasu realizacji zleceń. Kolejnym rodzajem frezowania jest grawerowanie, poprzez które osiągamy na powierzchni dane wzory i napisy. Gwintowanie, jako kolejna metoda, wymaga wyposażenia zarówno w frezarki, jak i tokarki, które umożliwiają kształtowanie gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, w różnych materiałach. Pojawia się również możliwość spawania(MIG/MAG/TIG) i lakierowania.

Frezowanie CNC to metoda wykonywana na nowoczesnych urządzeniach, które charakteryzują się większą stabilnością. Zdecydowanie wyróżnia ją niezwykła dokładność oraz precyzja, z jaką nawet bardzo twarde przedmioty zostają obrobione. Minimalizuje ona udział pracy ludzkiej, ale przede wszystkim ogranicza straty materiału, ponieważ błędne elementy nie powstają wcale.

Więcej o frezowaniu CNC na https://www.janus.com.pl/frezowanie-cnc/

E-nacja.pl

Zobacz również