Jak zwiększyć sprzedaż dzięki dobrej wizytówce?
W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest ogromna, każda firma szuka sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie klientów...
Smart home lub inteligentny dom to termin, który odnosi się do czegoś więcej niż samego budynku. Inteligentne domy obejmują całą infrastrukturę wewnątrz i na zewnątrz budynku. To właśnie ona sprawia, że jest on interaktywny.
Termin ten do niedawna znany był jedynie futurologom. Mimo ich rosnącej nieufności wobec tej technologii, wciąż są osoby, które pozostają sceptyczne. Rozwój elektroniki i metod komunikacji, a zwłaszcza Internetu, sprawił, że technologia ta może stopniowo wkomponować się w naszą codzienność i rzeczywistość.
Czym jest inteligentny dom i jak działa? Nie ma jednoznacznej definicji. Terminem tym można określić zarówno cały system inteligentnego domu, jak i jego poszczególne elementy. Moduł elektroniczny, który został opracowany przez hobbystę i nie jest zgodny z żadnym dostępnym na rynku standardem, również można tak nazwać.
Musi on wspierać zarządzanie budynkiem, jego wyposażeniem oraz wykorzystywanymi przez niego mediami w postaci energii elektrycznej czy wody. Akcesoria smart home komunikują się najczęściej bezprzewodowo za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Istnieją też inne standardy komunikacyjne, które zostały opracowane na potrzeby inteligentnych budynków.
Dlaczego ktoś miałby umieszczać inteligencję w betonowej konstrukcji, jaką jest biurowiec? Istnieje wiele powodów. Oto jeden: koszty energii elektrycznej rosną. Można wyłączyć światła w pokojach, jeśli nikt nie jest obecny. Lampy sufitowe można przyciemnić, jeśli nikogo nie ma we wcześniej ustalonej części korytarza. Jasność automatycznie wzrośnie, jeśli w zasięgu wzroku czujnika znajdzie się jakaś osoba. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne po regularnych godzinach pracy, gdy pracowników jest mniej.
Jak jeszcze biurowiec może inteligentnie oszczędzać energię elektryczną? Następnie, latem w tym budynku jest bardzo gorąco, ponieważ duża część ścian to okna, które wpuszczają promienie słoneczne. Klimatyzacja musi pracować, aby zapewnić pracownikom komfort. Wymaga to znacznej ilości energii elektrycznej. Ogrzewanie byłoby mniej efektywne, gdyby żaluzje na oknach blokowały część promieni słonecznych. Klimatyzatory mogą również produkować mniej ciepła.
Systemy inteligentnego domu nie ograniczają się do budynków biurowych. Można je stosować również w domach i mieszkaniach. Są po to, aby pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i ułatwić życie poprzez optymalizację zarządzania urządzeniami. Czy wszyscy położyliście się już spać? Wyłącz telewizor, światła i inne urządzenia elektroniczne. Czy Twoi domownicy niedługo wstaną? Włącz ekspres do kawy i radio w swojej kuchni. Zastosowań jest wiele.
Zadaniem, które mogą zrealizować systemy inteligentnych budynków może być również bezpieczeństwo. Kamery są najprostszym przykładem. Możemy je przeglądać w aplikacji na dowolnym telefonie z dowolnego miejsca na świecie. Inteligentne domy mogą też pełnić rolę centralek alarmowych, dzięki którym mieszkańcy mogą zobaczyć, czy jest wyciek wody, otworzyć lub zamknąć okno i powiadomić ich o tym.
Infrastruktura inteligentnego domu obejmuje urządzenia, które są na stałe przymocowane do ścian, jak również te, które można przenosić. Przykładem jest rosnąca popularność automatycznych odkurzaczy i robotów sprzątających. Takie urządzenie można przymocować do reszty budynku. Najlepiej pozwolić mu sprzątać dopiero po wyjściu wszystkich, aby nie wirowało pod nogami.
Na rynku istnieje wiele systemów inteligentnego domu. Obejmują one zarówno całe urządzenia (zmywarki i odkurzacze, telewizory), jak i elementy wykonawcze (przełączniki, przyciski, panele sterujące, gniazda), za pomocą których można nimi sterować. Każdy producent sprzętu ma swoje unikalne rozwiązania. Zdarzają się jednak wyjątki.
Tradycyjna sieć Wi-Fi wymaga pewnej ilości energii. Choć nie jest ona tak duża jak w przypadku standardowej żarówki, to nabiera znaczenia, gdy urządzenie korzysta z zasilania bateryjnego. Każdy mikroamper pobierany z baterii może mieć znaczenie, jeśli układ ma wytrzymać wiele miesięcy.
Protokoły takie jak Z-Wave i Zigbee są używane w systemach inteligentnego domu, które wykorzystują czujniki zasilane z baterii. Choć mają one swoje niuanse, takie ograniczenia jak maksymalna liczba i częstotliwość pracy, prędkość transmisji i maksymalny zasięg urządzeń, które można podłączyć do jednej sieci, to koncepcja jest taka sama.
Oba te rodzaje sieci składają się z:
Urządzenia końcowe przesyłają dane do routerów i huba. Awaria jednego elementu nie spowoduje, że sieć nie będzie mogła prawidłowo funkcjonować. Koncentrator to urządzenie, które zbiera i zarządza danymi ze wszystkich urządzeń. Jest to urządzenie, które łączy aplikację telefonu z internetem. Ta następnie łączy się z koncentratorem poprzez Bluetooth lub WiFi. Routery wymieniają informacje między sobą, urządzeniami końcowymi oraz koncentratorem.
Tylko routery, a nie koncentrator, są na stałe podłączone do sieci elektrycznej. Urządzenia końcowe mogą być zasilane z sieci lub z baterii. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie, takich jak czujniki ruchu czy czujniki czadu, będziesz otrzymywać również komunikaty o poziomie baterii wraz z bieżącymi informacjami o ich stanie. Dzięki temu wiesz, kiedy potrzebujesz wymienić baterię do czujnika. Komunikat jest wyświetlany w aplikacji, zamiast ręcznego przechodzenia przez każdy czujnik.
Ważna uwaga: Poszczególne urządzenia zgodne z tym samym standardem (nawet od tego samego producenta) nie będą ze sobą współpracować, jeśli zostały zaprojektowane dla różnych regionów geograficznych. Wynika to z różnych przepisów dotyczących przydzielania częstotliwości. Na przykład urządzenie zaprojektowane na rynek amerykański "nie dogada się" z urządzeniem wyprodukowanym w Europie. Jest to coś, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana na inne urządzenie, które spełnia odpowiednie normy dla danego regionu.
Bluetooth Low Energy to nieco inne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety Wi-Fi (łatwy dostęp z telefonu, brak huba), oraz Zigbee (niskie zużycie energii), znane również jako Bluetooth LE lub BLE.
Urządzenia te mogą połączyć się z każdym urządzeniem obsługującym Bluetooth (komputerami, tabletami czy telefonami) i mogą działać na bateriach nawet do trzech miesięcy. Do sterowania takimi urządzeniami wystarczy odpowiednia aplikacja.
Jakie są najczęściej spotykane akcesoria smart home? Należą do nich wszelkiego rodzaju źródła światła, którymi można łatwo sterować bezprzewodowo. Mogą to być całe lampy lub żarówki, które wkłada się do zwykłej oprawy oświetleniowej. Cała elektronika znajduje się w jej wnętrzu. Większość inteligentnych żarówek jest kompatybilna z Wi-Fi.
W sprzedaży dostępne są również oprawki do inteligentnych żarówek. W takie oprawki można wkręcić zwykłą żarówkę. Jest to szczególnie przydatne, gdy parametry takich źródeł światła nie są standardowe, np. duża moc czy nietypowa barwa światła. Dowiedz się więcej o akcesoriach smart home na https://technologyzone.pl/
Dużą popularnością cieszą się inteligentne gniazdka. Można je podłączyć do dowolnego urządzenia, a włączaniem lub wyłączaniem gniazdek sterować za pomocą telefonu. Dzięki temu przed powrotem do domu można włączyć bojler elektryczny i podgrzać ciepłą wodę użytkową.
Inteligentne gniazda można kupić również w wersji podtynkowej lub natynkowej.
Większość z wymienionych urządzeń można skonfigurować z profilami czasowymi. Wówczas będą się one automatycznie włączać i wyłączać o ustalonej wcześniej godzinie bez naszego udziału. Muszą mieć tylko zasilanie sieciowe.
Inteligentny dom to zbiór rozwiązań, które mają na celu uczynienie naszego życia łatwiejszym, bezpieczniejszym i bardziej przystępnym. Jest to możliwe dzięki najnowszym technologiom, głównie w zakresie komunikacji bezprzewodowej
W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest ogromna, każda firma szuka sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie klientów...
W dzisiejszych czasach, telefony komórkowe są nieodłącznym elementem naszego życia. Służą do komunikacji, pracy, rozrywki i wielu innych...
TikTok, Facebook, Instagram to najpopularniejsze platformy, z których chętnie korzystają młodzi ludzie. Traktują je jako formę...
Have you ever received a call or phone number that you wish you could track? It's possible. Especially in a world full of unwanted spam calls and...
Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.
Kontakt do redakcji
zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662