|   | 

Gorączka 40 stopni

Gorączka jest zjawiskiem, który każdy z nas zna - jest uważana za niebezpieczną i uprzykrzającą życie, jest jednak tak na prawdę niezbędnym procesem, który pozwala nam wyzdrowieć. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest gorączka i stan podgorączkowy, kiedy gorączka jest niebezpieczna oraz jakie jest postępowanie w przypadku gorączki. 

Czym jest gorączka? Gorączka a stan podgorączkowy.

Zarówno gorączka jak i stan podgorączkowy to stany, gdy temperatura ciała przekracza normę fizjologiczną, która w Polsce jest określana jako mieszcząca się w przedziale 36,6-37,0 stopni Celsjusza (w przypadku pomiaru przeprowadzanego pod pachą). Stan podgorączkowy - nie wymagający interwencji farmakologicznej - to sytuacja, gdy temperatura ciała wynosi od 37,1 do 37,9 stopni Celsjusza. Jeżeli przedział ten zostanie przekroczony mamy do czynienia z gorączką - podczas której zalecane jest stosowanie leków na gorączkę. Stan podgorączkowy i gorączka są naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, który próbuje zwalczyć patogeny. Zdarza się również, że podwyższona temperatura ciała ma przyczynę pozainfekcyjną - w przypadku zaburzeń hormonalnych, nowotworów i schorzeń oghólnoustrojowych. 

Kiedy gorączka jest niebezpieczna?

Gorączka, o ile jest przydatnym mechanizmem, może okazać się niebezpieczna. Przyjmuje się, że temperatura wyższa niż 38,5 stopni Celsjusza może być uznawana za niebezpieczną - a im jest wyższa, tym niebezpieczeństwo rośnie. Temperatura wynosząca 40 stopni Celsjusza może być ryzykowna dla układu nerwowego, który po osiągnięciu przez ciało temperatury 41 stopni zaczyna napotykać problemy w funkcjonowaniu - dodatkowo może dojść do wystąpienia trwałych uszkodzeń OUN. 

Gorączka jest niebezpieczna, niezależnie od jej nasilenia, jeśli trwa długo - prowadzi do odwodnienia i osłabia organizm. Dlatego warto jest posiadać w domu opakowanie leków na gorączkę, które doraźnie pomogą zbić temperaturę.

Postępowanie przy gorączce

Postępowanie opiera się na diagnostyce i leczeniu. Należy zgłosić się do lekarza, który ustali przyczynę podwyższonej ciepłoty ciała i przepisze odpowiednie leczenie. Najczęściej przyczyna leży w infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Jeżeli zakażenie bakteryjne stoi za gorączką lekarz przepisze również odpowiednie antybiotyki. W celu zakupienia leków powinieneś udać się do najbliższej apteki.

Leki na gorączkę są dostępne bez recepty, a najbardziej popularnymi lekami pośród nich są:

  • Ibuprom;
  • Apap;
  • Solpadeine;
  • Aspirin;
  • Gripex;
  • Ibum;
  • Ibufen.

Leki na gorączkę zawierają substancje czynne, które odpowiadają za efekt leczniczy. W lekach dostępnych bez recepty zazwyczaj są to ibuprofen bądź paracetamol. Ważne jest dokładne zapoznanie się z informacjami na ulotce leku, które informują o odpowiednim dawkowaniu oraz okolicznościach przyjmowania określonych leków. Częstym błędem jest przyjmowanie więcej niż jednego leku, posiadających w składzie te same substancje czynne - może prowadzić to do przedawkowania oraz wystąpienia niepożądanych objawów takich jak: krwawienia z układu pokarmowego, mdłości, zawroty głowy, bóle brzucha, biegunki i wiele innych.

E-nacja.pl

Zobacz również