|   | 

Jak długo można przechowywać jedzenie w lodówce i czy jest to bezpieczne

Czy zdarzyło Ci się kiedyś skończyć ciasto pozostawione na kilka dni po wakacjach lub zabrać jedzenie po pysznym wieczorze? 

Nie można oceniać żywności tylko po jej wyglądzie i zapachu, ponieważ zarazki, które na niej rosną, są często niewidoczne gołym okiem. Tak więc, nawet jeśli twoje jedzenie wygląda idealnie, nie oznacza to, że pozostaje bezpieczne, znacznie mniej zdrowe.

Eksperci zauważają, że gotowaną żywność można przechowywać w lodówce nawet przez pięć do siedmiu dni - w zależności od sposobu jej przetwarzania. A jedzenie w zamrażarce, na przykład, może być przechowywane tak długo, jak to możliwe. 

A jeśli zjadłeś bardzo stare resztki, ale nie czułeś się potem źle, to albo w twoim jedzeniu nie było żadnych patogenów, albo było ich zbyt mało, żeby cię rozchorować. Ryzyko zachorowania po zjedzeniu jedzenia jest dość niskie, jeśli podczas gotowania używasz świeżej żywności.

Stęchłej żywności nie należy jednak oferować dzieciom, osobom starszym, osobom z HIV, kobietom w ciąży oraz osobom z chorobami autoimmunologicznymi lub leczonym z powodu raka - potrzebują one znacznie mniej bakterii, aby zachorować. Owoce morza są uważane za najbardziej niebezpieczną żywność, która nie powinna być przechowywana dłużej niż jeden lub dwa dni. 

Kupuj najświeższe produkty w sklepach Delikatesy Centrum.

Jak prawidłowo przechowywać żywność:

  1. Nie należy zostawiać jedzenia w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny. Możesz być przyzwyczajony do czekania, aż jedzenie ostygnie przed włożeniem go do lodówki, ale to jest złe. Prawda jest taka, że w temperaturze pokojowej istnieje ryzyko zanieczyszczenia żywności - zarazki rosną znacznie szybciej w ciepłym powietrzu. 
  2. Umieść jedzenie w małym hermetycznym pojemniku. Szybkie schładzanie to bezpieczny sposób na przechowywanie żywności, a w celu przyspieszenia procesu, można przenieść żywność do małego pojemnika. Na początku można umieścić jedzenie bez pokrywy, ale po ostygnięciu należy zakryć hermetyczny pojemnik, aby zachować jego świeżość.
  3. Unikać zanieczyszczenia krzyżowego. Pamiętaj, że nie wolno mieszać pojemników ze sobą ani wyrywać jedzenia jedną łyżką, a następnie mieszać go w coś innego. Ważne jest, aby do każdego posiłku używać czystych i różnych przyborów - zmniejszy to ryzyko zanieczyszczenia. 
  4. Sprawdź temperaturę w lodówce. Jeśli obawiasz się, że jedzenie może pójść źle, warto sprawdzić lodówkę. Eksperci uważają, że idealna temperatura wynosi od +4 do +7 stopni Celsjusza.
  5. Oznaczaj swoje jedzenie etykietą. Aby nie myśleć przez długi czas i nie pamiętać, kiedy gotowałeś jedzenie, zrób dobry nawyk: zaznacz od razu datę produkcji. Dzięki temu oszczędzasz sobie stresu i pozwalasz swojemu ciału na jedzenie świeżego jedzenia. 
  6. Podgrzać jedzenie do +75 stopni Celsjusza. "Właściwe ogrzewanie może ochronić cię przed patogenami, których możesz nie widzieć", wyjaśniają eksperci. Według nich, jeśli w pożywieniu znajdują się jakieś patogeny, ogrzewanie do określonej temperatury zniszczy je. Oczywiście nie da się samemu określić temperatury, ale można do tego celu kupić specjalny termometr do żywności, ponieważ zdrowie i świeża żywność są o wiele bardziej wartościowe. 

E-nacja.pl

Zobacz również