|   | 

Jak zaplanować podróż na Sri-Lanke

Planujesz wakacje? Marzy Ci się wyprawa do Azji, ale obawiasz się nieco egzotyki? Chcesz zacząć od miejsca przyjaznego turystom, a jednocześnie obfitującego w atrakcje? Dobrym rozwiązaniem będzie Sri Lanka. Wyjazd do tego wyspiarskiego kraju azjatyckiego jest dziś coraz popularniejszą opcją wakacyjną.

Dlaczego własnej Sri Lanka? Wycieczka do niegdysiejszego Cejlonu nie jest przedsięwzięciem trudnym ani bardzo kosztownym. Nie wymaga też skomplikowanych przygotowań. Oczywiście, tak jak w przypadku innych egzotycznych podróży także w tej sytuacji będziemy musieli zaplanować kilka spraw.

Najważniejsza sprawa przed wyjazdem na Sri Lankę to szczepienia. Choć nie są one wymagane na granicy, dla własnego bezpieczeństwa należy o nie zadbać. Rekomendowany jest zestaw podstawowy dla turystów wybierających się do Azji: tężec, błonica, wirusowe zapalenie typu A i B i dur brzuszny. Warto zaszczepić się też przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, chorobie roznoszonej przez komary” – mówi ekspert z serwisu http://phontour.pl/a/kukv,praktyczny-poradnik-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sri-lanki.

Jak dodaje, zagrożenie epidemiologiczne nie jest na Sri lance duże, ale szczepionki dają pewność, że nic się nie stanie.

Kolejny etap przygotowań to niezbędne dokumenty. Tym razem także nie będzie kłopotliwych procedur. Potrzebujemy jedynie paszportu z co najmniej sześciomiesięcznym czasem do końca ważności dokumentu. Wiza kosztuje trzydzieści pięć dolarów i jej załatwienie to formalność – wystarczy wypełnić wniosek przez internet, a wymagany dokument już po kilku godzinach znajdzie się na naszym mailu. W kwestii szybkich i łatwych przygotowań na tle innych państw azjatyckich zdecydowanie wygrywa więc Sri Lanka. Podróż będzie udana, jeśli zaplanujemy ją na odpowiednią porę roku, bo pogoda w tym rejonie potrafi płatać figle. Sezon turystyczny trwa tu od grudnia do marca i wtedy najlepiej odwiedzić ten kraj. Jeśli jednak wybieramy się na północ lub wschód Sri Lanki lepiej wybrać czas od lutego do sierpnia. Wtedy warunki klimatyczne w tej części kraju są najlepsze. A co z ryzykiem tsunami? Niestety trzeba się z tym liczyć. Warto jednak wiedzieć, że Sri Lanka ma dobrze dopracowany system ostrzegania o tym zjawisku. Ważne, by w razie pojawienia się alarmu zachowywać się zgodnie ze wskazaniami komunikatów i wykonywać polecenia służb.

Planując wyjazd, zastanawiamy się też zawsze, jakie największe atrakcje oferuje Sri Lanka. Gdzie jechać? Tak naprawdę kraj ten w całości jest zachwycający, co zresztą ma swoje odbicie w nazwie, która w sanskrycie oznacza właśnie „olśniewający kraj”. Atrakcji więc na pewno nie zabraknie. Od wizyt na plantacjach herbaty, która wciąż jest tu zbierana tradycyjnie, ręcznie, aż po spacery po dżungli, gdzie w naturalnych warunkach możemy zobaczyć na przykład wolno żyjące słonie. Niebezpieczne dzikie koty raczej będą się skrywały przed naszym wzrokiem.

Sri Lanka oferuje też wiele miłośnikom wypoczynku na plaży i sportów wodnych. Idealnie biały piasek i ciepłe wody oceanu sprzyjają relaksowi. Można tu popróbować zarówno zaawansowanego nurkowania, jak i zanurzania się z rurką, czyli snorkelingu, co jest znakomitą rozrywką nawet dla dzieci. Wypożyczalnie sprzętu oraz instruktorzy są na niemal każdej plaży. U wybrzeży Sri Lanki panują też idealne warunki dla surferów. Dużo przyjemności dadzą też zwyczajne kąpiele w oceanie, którego wody mają tu zachwycająca barwę. A jeśli wolimy wypoczywać po prostu na plaży? Na to także warunki są idealne. Plażowe bary na Sri lance mają bardzo bogatą ofertę drinków i świeżych soków, które uprzyjemnią nam wakacyjny relaks.

E-nacja.pl

Zobacz również