|   | 

Jakie błędy najczęściej popełniają matki?

Każda matka kocha swoje dziecko bardziej niż samą siebie, i każda jest zdolna do ogromnych poświęceń dla swojego malucha. Widać to na wielu różnych przykładach; każdego dnia tysiące kobiet w naszym kraju poświęca mnóstwo czasu i opieki, byleby tylko zapewnić własnym dzieciom jak najlepszą opiekę. Nikt nie jest jednak idealny, i nawet najbardziej opiekuńczym matkom zdarzają się różnego rodzaju błędy – należy to zrozumieć, tym bardziej, że opiekowanie się małym dzieckiem często jest niezwykle trudnym zadaniem.

Mimo wszystko warto dowiedzieć się, jakie błędy najczęściej są popełniane przez kobiety. Z jednej strony jest to po prostu ciekawy temat, a z drugiej świadomość istnienia takich pomyłek może pomóc w stawianiu się jeszcze lepszym opiekunem dla swoich maluchów. Na pojawianie się błędów i zaniedbań ze strony matek wpływa oczywiście mnóstwo czynników, i właśnie dlatego nie powinniśmy oceniać ich surowo. Przede wszystkim jest to ciągły stres i poczucie braku wolnego czasu, który można poświęcić na swoje potrzeby – opieka nad dzieckiem zajmuje nierzadko całą dobę.

Wiele kobiet równocześnie z wychowywaniem maluchów stara się także realizować zawodowo, a połączenie tego zadania z pracą jest już właściwie zadaniem ekstremalnym. W naszym społeczeństwie na matkach spoczywa ogromna presja i oczekiwania ze strony otoczenia, które chce widzieć w każdej kobiecie najbardziej odpowiedzialną kobietę świata. Niesie to ze sobą dodatkowy stres i sprawia, że łatwo o różnego rodzaju błędy. Do wielu takich zachowań matki często przyznają się same, we własnym towarzystwie.

Okazuje się, że matki znacznie częściej niż mogłoby się wydawać świadomie zaniedbują nagłe potrzeby dziecka, ignorując na przykład jego płacz. Zwykle zdają sobie one sprawę z tego, że przyczyną płaczu jest pełna pielucha i wiedzą o tym, że zaniedbanie tego bardzo źle wpływa na higienę skóry dziecka i powoduje u niego wielki dyskomfort. Mimo wszystko jednak nie podejmują żadnych kroków i nie zmieniają pieluchy – liczą na to, że dziecko po chwili się przyzwyczai i przestanie płakać. To samo dotyczy zresztą karmienia czy jakiejkolwiek innej przyczyny, dla której dziecko płacze. Matki bardzo często nie robią nic i zwyczajnie liczą na to, że płacz po chwili ustanie. Wiele matek dyskretnie przyznaje się również do tego, że są one zwyczajnie zawiedzione swoimi dziećmi.

Ogromna część kobiet, choć nigdy nie mówi tego wprost, czuje wielkie rozczarowanie przede wszystkim płcią dziecka jeśli okaże się ona inna niż ta, którą się oczekiwało. Niezadowolenie często budzi również wygląd dziecka. Każda matka chce, aby jej pociecha była najpiękniejsza na świecie, a jeśli dziecko nie spełnia pod tym względem jej oczekiwań, to kobieta może nie czuć się w pełni szczęśliwa. W wielu przypadkach matki starają się również oszczędzać na swoich dzieciach, i to nawet w sytuacjach, kiedy są w stanie pozwolić sobie na określone wydatk

i. Dotyczy to przede wszystkim ubranek. Wiele dzieci nosi te same ubrania przez wiele sezonów, nawet jeśli szybko z nich wyrastają. Maluchy czują duży dyskomfort, nosząc za małe na siebie ubrania, ale oczywiście nie są w stanie o tym powiedzieć. Często spotykane zaniedbania dotyczą również sposobu spędzania czasu przez maluchy. Współczesne matki bywają naprawdę zabiegane, i często nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Z tego powodu pozwalają na różne zachowania u swoich dzieci, takie jak spędzanie mnóstwa czasu przed telewizorem czy komputerem, byleby tylko mieć chwilę spokoju. Nikt nie jest idealny, nie można zatem oceniać zachowania niektórych matek. Warto pamiętać, że większość kobiet nawet mimo licznych zaniedbań nie czyni świadomie krzywdy swoim dzieciom, i zawsze ma na uwadze jedynie ich dobro.

E-nacja.pl

Zobacz również