|   | 

Jak przybrać na wadze i nie stracić zdrowia?

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się problemowi otyłości oraz jej konsekwencji. Okazuje się jednak, że nie brakuje osób z metabolizmem tak zaprogramowanym, że nie pozwala im na przybranie na wadze nawet pomimo dążenia do zmiany takiego stanu rzeczy. Gdy walczymy z nadmiarem kilogramów, jest to problem niemal niemożliwy do zrozumienia, osoby z niedowagą wcale nie mają jednak łatwego życia.

Często przybieranie na wadze potrafi być tak samo trudne, jak chudnięcie. Na szczęście, jeśli chcemy zrobić to w mądry sposób, większość zasad nie różni się od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku odchudzania. Zanim jednak przystąpimy do działania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, niedowaga może być bowiem zapowiedzią poważnych problemów ze zdrowiem generowanych choćby przez nadczynność tarczycy.

Jak zwiększyć wagę?

Oczywiście, przybranie na wadze nie jest tożsame ze stosowaniem zasad przeciwnych do tych, jakie poleca się osobom, które nie potrafią schudnąć. Jedzenie słodyczy i tłustych potraw może przecież prowadzić do poważnych chorób metabolicznych, gromadzenie tłuszczu zaś może zastąpić gromadzenie mięśni. Jedna z najważniejszych zasad, jakie powinny być przestrzegane przez osoby chcące przytyć mówi o tym, aby były one realistami, jeśli chodzi o charakterystyczny dla nich typ budowy ciała. Tu duże znaczenie ma genetyka, osoby bardzo szczupłe, ale zdrowe, powinny więc przyjrzeć się wyglądowi członków swojej najbliższej rodziny. Oczywiście, ciało człowieka w pewnym zakresie może się zmienić, jeśli jednak posiadamy genetycznie szybki metabolizm, musimy liczyć się z tym, że nie będą to zmiany wyjątkowo spektakularne.

jak zdrowo przytyć?

Zawsze warto też pamiętać, że kluczowe znaczenie ma jakość, jeśli zaś chodzi o ilość, ta jest zawsze drugorzędna. Zdrowe przybieranie na masie powinno więc bazować na tych produktach, które imponują ilością składników odżywczych. Puste kalorie nie zdają się na wiele zwłaszcza, jeśli naszym celem jest budowa mięśni. Jeśli chcemy prawidłowo przybierać na wadze, nie powinniśmy też zapominać o tym, aby dostarczać organizmowi produkty zróżnicowane. Osoby z niewielkim apetytem powinny też stosować się do zasady mówiącej o tym, aby jeść nawet sześć razy dziennie. Zawsze warto też dążyć do poprawy wyglądu posiłków oraz do ich maksymalnego urozmaicenia.

Zobacz również: Naturalne suplementy diety firmy SwissPharma

Oczywiście, energia pochodzi przede wszystkim z węglowodanów, warto jednak skupić się przede wszystkim na grubych kaszach i makaronach, pełnoziarnistym pieczywie oraz na ziemniakach. Dobrym pomysłem jest też jedzenie produktów zbożowych w towarzystwie mleka, a nie wody. Pomocne mogą się też okazać pewne triki kulinarne. Tu warto wspomnieć choćby o skraplaniu sałatek zdrowymi tłuszczami takimi, jak choćby oliwa z oliwek, jedzeniu wielu warzyw z naciskiem na warzywa strączkowe, jedzeniu owoców oraz dodawaniu dwóch łyżek stołowych mleka w proszku nie tylko do zup, ale również do zapiekanek, puree, a nawet płynnego mleka. Ten ostatni trik ma na celu zwiększenie wartości energetycznej posiłku. Jeśli nie możemy przybrać na wadze, starajmy się też unikać napojów gazowanych, które nie tylko zapychają żołądek, ale również hamują apetyt dając uczucie sytości.

Bardzo często okazuje się też, że za niemożność przybrania na wadze odpowiada stresujący styl życia. Ten wyjątkowo często przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, a tym samym składniki pokarmowe spalane są wyjątkowo szybko. Na szczęście, istnieją produkty, które mogą skutecznie wspomagać system nerwowy. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o tych, które w swoim składzie zawierają magnez, witaminy z grupy B i cynk.

E-nacja.pl

Zobacz również