|   | 

Big Ben: Fakty i ciekawostki o słynnym londyńskim zabytku

Wieża, która góruje nad budynkami Parlamentu, jest prawdopodobnie najbardziej ikonicznym widokiem w Londynie. Często nazywana "Big Benem", w rzeczywistości znana jest jako "wieża zegarowa". Główny 13,5 tonowy dzwon, którego melodię można natychmiast rozpoznać jako "Big Ben", jest nazwą tej wieży. Zegar Tower jest największym czworobocznym zegarem na świecie. Jego wysokość wynosi 96 metrów, a każda tarcza ma siedem metrów średnicy.

Wahadło zegara ma mniej niż 4 metry długości i waży 300 kg. Wieża Zegarowa jest głównym miejscem odliczania do Nowego Roku, a obrazy z niej rozchodzą się po całym świecie. W wieży znajduje się małe więzienie, które może być używane dla niesfornych członków Izby Lordów i Izby Gmin. Ostatni raz Tower była używana do przetrzymywania posła w 1880 roku. Odmówił on złożenia przysięgi królowej Wiktorii. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą zorganizować wycieczkę za pośrednictwem swojego lokalnego posła. Jednak zagraniczni turyści nie mogą obecnie wchodzić do Tower.

Historia Big Bena

Utalentowani architekci Charles Barry & Augustus Pugin rozpoczęli budowę budynku w 1837 roku. Prawdą jest, że w tym czasie nazywano ją Wieżą Zegarową. Królowa Wiktoria dopiero rozpoczynała swoje panowanie, a na tronie zasiadała już od 1963 roku. Wieża Zegarowa w stylu neo została zaprojektowana, aby nadać kompleksowi architektonicznemu świeży i niezapomniany wygląd.

Wieża była więzieniem, w którym przez pewien czas przetrzymywano więźniów parlamentarnych, którzy nie respektowali obrad. Tutaj siedziała Emmelin Panchers, zagorzała feministka, która popierała prawa kobiet. W pobliżu Pałacu Westminsterskiego wybudowano na jej cześć pomnik.

Na każdej z czterech tarcz Big Bena wygrawerowano łacińskie tłumaczenie "God Save Queen Victoria I" oraz napis "Praise The Lord" na wszystkich czterech stronach.

Mimo, że jest mniejsza od Victoria Tower, wieża nadal jest uwielbiana przez mieszkańców miasta. Niewytłumaczalna charyzma Big Bena przez lata nie pozostawiła nikogo bez wsparcia.

Zegar jest ustawiony na czas Greenwich, najbardziej precyzyjny czas na świecie. Ten doskonały ruch jest dobrze wspierany od 1854 roku. Zakład kluczowy, który nie był aperiodyczny, ale podwajany w trzech krokach, był ryzykownym i oryginalnym wynalazkiem konstruktorów. Dzięki temu wahadło i mechanizm zegara mogły być optymalnie rozdzielone. Wahadło ma prawie 4 metry długości i waży 300 kg. Waha się co 2 sekundy.

Władze zgodziły się wydać pieniądze pod warunkiem, że zegar w momencie budowy wieży będzie najdokładniejszy na całym świecie. Musieli ich do tego przekonać projektanci. Big Ben zaczął szwankować, tak jak wszystkie zegary. Mimo że zegar jest dokładny o 2,5 sekundy na dobę, trzeba go konserwować. Wykorzystuje do tego prostą, ale sprytną metodę: wahadło jest wkładane do starej brytyjskiej monety. Po pewnym czasie wahadło ustawia się w jednej linii z ruchem zegara. W ten sposób mechanizm działa od ponad wieku. Są to niezbędne zabiegi konserwacyjne.

Każdego roku na zegarmistrzach z Westminsteru spoczywa wielka odpowiedzialność: Przestawienie wielkiego zegara na czas letni i początek czasu uniwersalnego Greenwich. Wymaga to precyzji i dokładności. Zegary te nadal działają również w Izbach Gmin i Parlamencie, gdzie znajduje się ponad 2 000 mechanizmów zegarowych.

Zegar Big Ben w Londynie

Dlaczego Big Ben?

Chociaż istnieją dwie możliwe odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzwon nazywa się Big Ben, jedna wersja jest poprawna. Pierwsza z nich mówi, że został on nazwany na cześć Lorda Benjamina Halla. Najwyraźniej spotkanie, na którym decydowano o nazwie dzwonu, było tak długie, że ktoś krzyknął z sali: "a nazwijmy go Big Ben i spokój!". Inna wersja wiąże dzwon ze słynnym bojownikiem Benjaminem County.

Proponowano również, aby budynek nosił imię królowej Wiktorii. Pomysł ten został jednak odrzucony. Budynek został oficjalnie przemianowany w 2012 roku na królową Anglii Elżbietę II. W świadomości ludzi jest to oczywiście Big Ben.

E-nacja.pl

Zobacz również