|   | 

Popyt na pracę w IT – jak go wykorzystać?

Już od wielu lat branża IT przewodzi we wszystkich zestawieniach najbardziej opłacalnych zawodów i zawodów, w których pracownicy są najbardziej rozchwytywani. Architekci systemów IT, administratorzy baz danych, programiści różnych języków, testerzy oprogramowania czy osoby zarządzające projektami informatycznymi to w dzisiejszych czasach specjaliści nie muszący martwic się o zatrudnienie. Wręcz przeciwnie – poluje na nich cała masa różnych rekruterów. W przyszłości, przynajmniej tej najbliższej, nic się na pewno nie zmieni w tej kwestii. Firmy zajmujące się rekrutacją przewidują wręcz, że do końca dekady najbardziej rozchwytywanym specjalistą będzie ekspert do spraw migracji baz danych. Nie należy się zatem dziwić, że praca w IT jest tak pożądana przez wiele osób. Często nie potrzeba w tym celu nawet wykształcenia informatycznego.

Praca jako specjalista IT bez doświadczenia

Zazwyczaj specjaliści z branży IT podkreślają, że potrzebne na co dzień w pracy umiejętności i to, czego uczą się na studiach, to dwie zupełnie inne kwestie. Nie oznacza to jednak, że wśród najlepiej wykwalifikowanych specjalistów IT, programistów, możliwy jest brak gruntownego wykształcenia. Jeśli ktoś chce budować aplikacje webowe czy programować w jednym z bardziej lub mniej popularnych języków, studia wyższe są konieczne, ponieważ ich trakcie poznaje się ogólne zasady działania środowisk informatycznych oraz wszystkie tajniki samych języków. Dotyczy to wszystkich programistów, czyli tych, którzy produkują proste aplikacje na telefony, zaawansowane systemy operacyjne czy narzędzia informatyczne obsługujące bankomaty i podobny sprzęt.

Jedną z najbardziej cenionych w ostatnim czasie umiejętności specjalistów IT jest znajomość mechanizmów baz danych SQL. Coraz więcej procesów zaczyna w dzisiejszym świecie opierać się o bazy danych SQL, zwłaszcza w handlu, ale także w różnych firmach produkcyjnych. Większe podmioty po prostu nie wyobrażają sobie działania bez oparcia się o system ERP, którego integralną częścią są bazy danych SQL. Konsultanci SAP to także bardzo cenieni pracownicy, których pensja wynosi zazwyczaj kilkaset złotych za godzinę pracy. Wszystkie te zadania związane z bazami danych oraz integracją systemów są jednym z głównych powodów, dlaczego to właśnie informatycy są tak wysoko w zestawieniach najlepiej opłacanych zawodów.

Praca IT Kraków​​

Wsparcie dla handlu oraz funkcjonalność helpdesk

Chociaż dla wielu osób może to być zaskoczeniem, branża IT to nie tylko zimne programy komputerowe. Coraz częściej okazuje się, że najważniejsze są tak zwane umiejętności miękkie. Mowa tutaj o empatii czy cierpliwości, a także o darze przekonywania. Dobrym przykładem tego typu sytuacji są specjaliści od tworzenia helpdesków, czyli systemów wsparcia dla klientów firmy informatycznej. Taki specjalista musi oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę techniczną, ale jego głównym zadaniem jest ułatwianie i często po prostu umożliwianie osobom mniej rozgarniętym informatycznie w radzeniu sobie z narzędziami informatycznymi. Zadaniem takiej osoby jest też identyfikacja realnych potrzeb klienta wobec projektowanego dla niego systemu.

Komunikacja między specjalistą IT i klientem jest często problemem, przez co cały czas rośnie rola specjalistów od zarządzania projektami, którzy są w stanie nie tylko programować, ale też tworzyć treści zadowalające klienta. Ma to szczególne znaczenie w systemach ERP i wsparciu dla nich, ponieważ ich tworzenie jest nieustannym procesem dostosowywania rozwiązań do potrzeb klienta i tworzenia funkcjonalnych narzędzi od strony czysto technicznej.

E-nacja.pl

Zobacz również