|   | 

Czy farbować włosy henną?

Wiele kobiet marzy o tym aby zafarbować sobie włosy, jednak obawia się tego, iż taki zabieg po prostu je zniszczy. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie henny, która jest całkowicie naturalnym środkiem do farbowania.

A czym właściwie jest henna?

Lawsonia inermis, czyli po arabsku henna, to krzew, dzięki któremu wytwarza się czerwonawy barwnik. Susząc i proszkując jego liście otrzymuje się natomiast hennę, której używa się do farbowania włosów oraz do tworzenia zmywalnych tatuaży.

Farbowanie włosów henną – czy warto?

Dzięki temu, iż henna jest stuprocentowo naturalnym produktem, który nie zawiera jakichkolwiek sztucznych dodatków, może pozytywnie wpływać zarówno na wygląd jak i na kondycję naszych włosów. Przede wszystkim podkreśla ich naturalny kolor oraz nadaje im pięknego blasku, ale dodatkowo wpływa na regenerację oraz wzmocnienie zniszczonych włosów. Choć liście henny tworzą czerwonawy barwnik, można je połączyć z innymi składnikami, dzięki czemu otrzymujemy szeroki wybór odcieni do farbowania włosów. Doskonale pokrywa ona siwe włosy, a kolor może się utrzymywać do trzech miesięcy. Blaknie on stopniowo, przez co nie jest to tak bardzo widoczne. Warto także wiedzieć, że naturalną hennę stosuje się także jako maseczkę na włosy.

Zwykłe farby do włosów – dlaczego są szkodliwe?

Trzeba pamiętać, że tradycyjne farby do włosów, które można kupić w każdym sklepie zawierają szkodliwe substancje, takie jak chociażby amoniak czy woda utleniona. Dlatego też, lepiej unikać ich stosowania i postawić na produkt naturalny, ale jednocześnie skuteczny, którym jest henna. Więcej niż koloryzacja Farbowanie henną poprawia kondycję włosów oraz sprawia, że są one wyjątkowo lśniące, to jednak nie jedyne zalety tego produktu. Henna bowiem pomaga nam walczyć z łupieżem, polepsza działanie gruczołów łojotokowych i wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV. Naturalny barwnik roślinny Kiedy nieznane nam jeszcze były komercyjne farby do włosów, korzystano wyłącznie z tego co dała nam natura. Dlatego też, od wieków używano henny do koloryzowania nie tylko włosów, ale także brwi, rzęs czy nawet skóry. Zupełnie naturalna henna, bez jakichkolwiek dodatków chemicznych, nie przenika do włosa, ale delikatnie go oplata, tworząc na nim swego rodzaju barierę. Jedynym minusem stosowania henny jest dłuższy czas koloryzacji.

Miksturę należy bowiem przygotować wieczorem, tak aby w ciągu nocy barwnik mógł się uwolnić. Hennę mogą stosować osoby, które posiadają włosy w kolorze ciemny blond, brąz oraz czerń. Zanim jednak zaczniemy cały proces koloryzacji, warto wypróbować hennę na niewielkim kosmyku włosów. Tak jak w przypadku każdego farbowania, należy zabezpieczyć ubranie oraz nałożyć rękawiczki ochronne. Ile henny użyć? Osobom z krótkimi włosami wystarczy 100 gram henny. Kiedy włosy zakrywają kark należy przygotować 200 gram produktu, a gdy sięgają ramion – 300 gram henny. Włosy długie, sięgające pasa wymagają natomiast około 500 gram barwnika.

Jak przygotować miksturę?

Do ceramicznego naczynia wsypujemy hennę, a następnie dodajemy letnią wodę i sok z cytryny, który umożliwi otrzymanie mocniejszego koloru, po czym wszystko mieszamy. Przed nałożeniem produktu należy umyć i wysuszyć włosy, a następnie pokryć je grubą warstwą henny. Tradycyjnie zaczynamy od włosów na karku i kierujemy się do czubka głowy. Kiedy włosy zostaną całkowicie pokryte, okrywamy je folią i czekamy od dwóch do sześciu godzin. Warto pozostawić hennę na dłużej gdyż wówczas włosy wchłoną wszystkie substancje odżywcze, a kolor będzie trwalszy i mocniejszy. Na koniec zmywamy hennę oraz suszymy włosy. Jak wiadomo, stosowanie zwykłych farb koloryzujących może nieść za sobą sporo nieprzyjemnych skutków ubocznych. W związku z tym, używanie henny jest znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż nie prowadzi ona do podrażnienia skóry, przetłuszczania czy wypadania włosów, rozdwajania się końcówek oraz ogólnego osłabienia włosów, które w konsekwencji sprawia, że są one łamliwe, suche i znacznie rzadsze.

E-nacja.pl

Zobacz również