|   | 

Pożyczka przez Internet na konto

Internet oferuje mnóstwo możliwości. Dostęp do najświeższych informacji, popularnej rozrywki czy ulubionych programów i treści to tylko niektóre z nich. Do sieci coraz częściej przenoszą się usługi, które jeszcze niedawno można było zrealizować wyłącznie „w realu”. Mowa przede wszystkim o zakupach, jednak coraz częściej dotyczy to także usług finansowych, w tym – pożyczek. Dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnej formy zaciągania zobowiązania pożyczka online może wydawać się mało sprawdzonym i bezpiecznym sposobem. Tymczasem po przyznaniu pożyczki pieniądze trafiają wprost na konto Klienta. A do tego wszystkiego wystarczy urządzenie z dostępem do sieci. Czy da się prościej?

Zmiany technologiczne, zmiany w społeczeństwie

Do niedawna Internet kojarzył się głównie z rozrywką. Przyjemnie spędzanym czasem. Obecnie coraz częściej Internet służy realizacji innych potrzeb. Zakupy, dostęp do mediów tradycyjnych (np. telewizja internetowa), poznawanie nowych osób, a nawet nauka (studia on-line, kursy internetowe, webinary) czy praca (zdalna). Nic dziwnego, że w pewnym momencie w sieci zaczęły się pojawiać również usługi finansowe. Na tym polu zdecydowanie najpopularniejsza jest bankowość elektroniczna; coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak pożyczki online. Przemawia za tym kilka czynników. Po pierwsze – skoro już nawet część spraw urzędowych można przenieść do sieci (np. składanie wniosków o 500+), to dlaczego nie można zrobić tego samego z pożyczaniem pieniędzy? Po drugie – przy odpowiednim zoptymalizowaniu procesu pojawianie się w placówce pożyczkodawcy jest po prostu zbędne. Wystarczy, że warunki umowy zostaną rzetelnie i jasno przedstawione, a system weryfikacji Klienta będzie zaprojektowany w przemyślany sposób. I już – na koniec przelew po prostu trafia na konto Klienta.

Jak pożyczać przez Internet?

Należy zacząć od…zastanowienia się, ile pieniędzy potrzeba na zrealizowanie wydatku. Od tego należy uzależnić poszukiwanie pożyczkodawcy – o ile małe kwoty oferuje większość instytucji finansowych, o tyle większy problem może być z większymi środkami. Dla osób, które chcą zaciągnąć nieco większe zobowiązanie, ratunkiem może okazać się oferta wonga.pl – firma oferuje do 10 000 zł, jednocześnie okres spłaty jest stosunkowo długi (zwłaszcza, że mowa o instytucji pozabankowej) – w tym wypadku to 24 miesiące.  

Wybór pożyczkodawcy i konkretnej oferty nie powinien być jednak uzależniony wyłącznie od pożądanej kwoty. Ważne są także inne czynniki – wiarygodność instytucji, przebieg procesu zaciągania zobowiązania, opinie innych Klientów, koszt pożyczki, maksymalny okres spłaty czy wreszcie promocje dla nowych Klientów.

Jak to wygląda w praktyce?

Pożyczka przez Internet jest stosunkowo łatwa do uzyskania. U większości firm ten proces przebiega podobnie; zazwyczaj instytucje różnią się między sobą kwestią uwierzytelniania Klientów. Np. w przywołanej już wonga.pl Klient najpierw wybiera jedną z dwóch ofert (musi w tym celu wejść na stronę główną www.wonga.pl), zaznacza odpowiednią opcję i przystępuje do wypełniania formularza (po upewnieniu się, że wie, ile wynosi koszt pożyczki na zadeklarowaną przez niego kwotę i okres spłaty – można to sprawdzić przy pomocy suwaków). Należy w nim zawrzeć podstawowe dane osobowe, które następnie są weryfikowane przez firmę. Badaniu poddane zostają także informacje na temat Klienta w BIK i biurach informacji gospodarczej; wonga.pl, w przeciwieństwie do części pożyczkodawców, sprawdza historię swojego Klienta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, Klient zawiera z firmą umowę (także przez Internet) i jedyne co mu pozostaje, to czekać na przelew. Czasami przyznane środki docierają na konto Klienta jeszcze tego samego dnia; zależy, o której godzinie został złożony wniosek, o której godzinie podjęto decyzję co do przyznania pożyczki i wreszcie – w jakich godzinach były sesje wychodzące i przychodzące banków obsługujących konto firmy i konto Klienta. Co ważne, firma stara się, by cały proces nie trwał zbyt długo; zazwyczaj decyzja jest podejmowana najpóźniej na drugi dzień (np. w momencie, gdy wniosek wpłynął w dniu ustawowo wolnym od pracy).

Przykładowa oferta

W świadomości wielu osób jest błędnie zakorzenione przekonanie na temat niskiej atrakcyjności pożyczek online. Instytucje pozabankowe starają się jednak cały czas przyciągnąć nowych Klientów. Jednym ze sposobów jest dostosowanie oferty do potrzeb potencjalnych pożyczkobiorców. Można to zaobserwować na przykładzie wspomnianej już wonga.pl – firma przygotowała dwie zupełnie różne oferty. W ramach jednej z nich można pożyczyć do 2500 zł (dotyczy to nowych Klientów), w ramach drugiej – już nawet do 10 000 zł. Zupełnie odmienny jest również okres spłaty; w przypadku pożyczki krótkoterminowej jest to maksymalnie 60 dni, z kolei w przypadku pożyczki ratalnej maksymalny okres spłaty to 24 miesiące. Tak zróżnicowane oferty mogą trafić do większej liczby odbiorców i tym samym osób, które będą skłonne skorzystać z usług firmy.

 

Artykuł sponsorowany

E-nacja.pl

Zobacz również