|   | 

Jakie cechy powinna mieć opiekunka do osób starszych?

Starzejące się społeczeństwo i coraz większa mobilność osób młodych sprawia, że coraz częściej wymagana jest opieka. Niemcy są jednym z tych państw, gdzie chętnie zatrudnia się osoby, które sprawują opiekę nad osobami starszymi. Jaka powinna być opiekunka osób starszych?

Niezawodna i cierpliwa opiekunka

Wielu opiekunów będzie odpowiedzialnych za przygotowania dla osób starszych jedzenia, picia. Zadbanie o przyjmowanie leków i umawiania się na wizyty na czas. Skutki uboczne zaniechania wykonywania tych czynności mogą być dramatyczne, dlatego opiekunka w Niemczech musi być przede wszystkim odpowiedzialna. Kolejnym wymogiem jest empatia. Czasami osoby starsze mogą być sfrustrowane czy zirytowane tym, że nie mogą wykonać czynności, które dotąd przychodziły im z łatwością. Opiekunka do osoby starszej musi być cierpliwa i rozumieć, że złość jest tu efektem bezsilności. Opiekunka musi spokojnie poradzić sobie z każdą pojawiającą się sytuacją tego typu, bez zdenerwowania czy urazy. Cierpliwość to podstawa. Wiele starszych osób cierpi na depresję lub ma zły nastrój, a opiekunka musi być tu dla nich wsparciem. b w czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel, korzystanie z toalety. Doskonała opiekunka powinna umieć sobie radzić w takich sytuacjach. Zdrowie fizyczne lub psychiczne osoby starszej może się radykalnie zmienić w krótkim czasie. Zmniejszony apetyt, utrata lub przyrost masy ciała, zwiększona dezorientacja, zwiększona drażliwość - te rzeczy mogą wskazywać na to, że pojawił się wcześniej nieznany problem. Opieka osób starszych to też uważność i obserwowanie danej osoby.

Inne wymagania i zalety

Większość osób, które chcą pracować jako opiekunki w Niemczech, powinna mieć wymienione powyżej cechy osobiste. Zaletą jest też doświadczenie, choć nie jest ono wymogiem, aby pracować jako opiekunka osób starszych. Niemcy są jednym z tych państw, gdzie bardzo brakuje osób wykonujących tę pracę. Dlatego najważniejszym wymaganiem jest tu znajomość języka na poziomie komunikatywnym. Jednak jeśli twój podopieczny cierpi na przykład na demencje. Wskazane jest abyś miała doświadczenie w opiece nad innymi chorymi na tę chorobę. Doświadczenie i osobowość za każdym razem przebijają kwalifikacje - ale nadal są ważne. Istnieje wiele różnych kursów opieki i kwalifikacji, które może posiadać opiekunka.

Ponieważ wraz z naszymi zachodnimi sąsiadami jest członkiem Unii Europejskiej, to opiekunki z Polski są w Niemczech zatrudniane na takich samych zasadach jak każdy obywatel tego kraju. To, czego powinnaś się więc domagać, to umowy na czas określony lub nieokreślony, zarobków, które odpowiadają średniej krajowej w tym segmencie zawodowym oraz poszanowania twoich praw jako pracownika. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej agencji pracy, dzięki temu unikniemy sytuacji, w której możemy na przykład trafić na oszustów, czy zabezpieczymy się na wypadek odmowy wypłaty wynagrodzenia. W takim przypadku agencja sprawdzi jednakowo pracodawcę, jak i pracownika.

E-nacja.pl

Zobacz również