|   | 

Pomysły na efektywną naukę

Bardzo często możemy usłyszeć, że człowiek uczy się przez całe życie i nie można nie zgodzić się z tym, że w określeniu tym kryje się wiele prawdy. Już choćby dlatego warto zaznajomić się z technikami, które przyczynią się do tego, że nauka nie tylko będzie się wiązała z mniejszym wysiłkiem, ale i sprawi nam większą przyjemność.

Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że czegoś się uczymy. Brzmi to dość zaskakująco, a jednak bez większego wysiłku przyswajamy sobie informacje i robimy to każdego dnia. Owszem, są one zarówno mniej, jak i bardziej przydatne, nie da się jednak ukryć, że stale znajdują drogę do naszego mózgu.

Jak dokonywać selekcji informacji?

Gdy mówimy o tych kwestiach związanych z uczeniem się, które mają największe znaczenie, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jedną z nich jest selekcja informacji. Warto więc skoncentrować się na doborze właściwych źródeł oraz na ograniczeniu tych, które zalewają nas, a jednocześnie nie przyczyniają się do naszego rozwoju. Oczywiście, opanowanie sposobu ich rozróżniania nie jest prostym zadaniem, można się z nim jednak uporać. Tam, gdzie pracujemy i uczymy się powinniśmy zatem zawsze mieć pod ręką notes razem z długopisem. Jeśli więc czytamy jakiś artykuł, nie musimy wcale traktować go w kategoriach pomysłu na zajęcie czasu. Zawsze warto znaleźć odrobinę czasu na wyciągnięcie najważniejszych informacji i nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z artykułem, podręcznikiem, czy wykładem. Takie działanie pozwala też na rozwinięcie umiejętności skupiania się. Już choćby dlatego za błędne można uznać dyktowanie uczniom notatek, co jest częstą praktyką nie tylko na początku edukacji szkolnej, ale i w szkołach ponadgimnazjalnych. Owszem, uczniowie zapisują słowa nauczyciela, robią to jednak mimochodem, nie koncentrując się na nich.

jak się koncentrować?

Jak się koncentrować?

Badania naukowe przeprowadzone na uczniach szkół podstawowych uczulają nas, że mają oni niepokojąco niski poziom zdolności koncentracji. Oczywiście, możemy próbować tłumaczyć to na wiele sposobów, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że szczególnie problematyczny wydaje się dostęp do technologii. Urządzenia elektroniczne coraz częściej zastępują tradycyjne metody nauki, a choć jest to dość wygodne i bardzo atrakcyjne, nie może być podstawą. Błędem jest zatem odchodzenie od kształtowania takich umiejętności, jak choćby pisanie i czytanie książek. Tu nietrudno się domyślić, że szczególnie poważne wyzwanie staje przed rodzicami. To oni powinni skoncentrować się na pokazaniu dziecku, jak wartościowe i przyjemne może być czytanie. Sporo mogą jednak zrobić również sami uczniowie. Dziś nakazujemy im nie wyróżniać się, być może jednak znacznie bardziej efektywne byłoby zachęcenie ich do polemizowania z nauczycielem. Owszem, jest on wyżej w szkolnej hierarchii, może więc próbować przekonywać ucznia do swoich racji na wiele sposobów, ćwiczenie sztuki walki o swoje warto jednak rozpocząć relatywnie wcześnie.

Sztuka notowania

Każdy, kto myśli o tym, aby rozwinąć się w danej dziedzinie, powinien opanować niełatwą sztukę notowania. Co ciekawe, znakomite rezultaty przynosi notowanie wszystkiego i wszędzie, już po pewnym czasie pozwala to nam przekonać się o tym, że praca taka przynosi szczególnie satysfakcjonujące rezultaty. Zawsze warto też podsycać w sobie chęć do zdobywania wiedzy. Jeśli się rozwijamy, jesteśmy też atrakcyjni. Jeśli zaś wychodzimy z założenia, że nasza edukacja już dawno została zakończona, nie możemy liczyć na sukces tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

E-nacja.pl

Zobacz również