|   | 

Wartości odżywcze i lecznicze miodu

Miód znany jest z tego, że potrafi koić nerwy i przyspieszać gojenie ran. Związane jest to z jego właściwościami antybakteryjnymi i sprawia, że jest to często dobre uzupełnienie kuracji antybiotykowej. Z miodu bardzo często korzysta się także jako z kosmetyku i jest on dodawany do wielu szamponów, mydeł i kremów. Ceniony jest również po prostu za to, że jest bardzo smaczny. Jest to jeden z niewielu produktów spożywczych, który jest zarazem słodki i zdrowy dla nas. Jeśli go rozcieńczymy i podamy na zimno, będzie przeciwdziałał biegunkom, a po podgrzaniu poprawi trawienie i będzie zwalczał zaparcia.

Rodzaje miodu i ich zastosowanie - działanie bakteriobójcze

Działanie bakteriobójcze miodu zostało potwierdzone naukowo. Wiedział o nim już Hipokrates. To właśnie dużej konsumpcji miodu przypisuje się długowieczność samego Hipokratesa i także m.in. Pitagorasa. Dzisiaj wiemy już bardzo dużo na temat tego, dlaczego miód jest bardzo zdrowy, ale cały czas odkrywamy jego kolejne tajemnice. Na chwilę obecną za najważniejsze składniki miodu uznawane są enzymy. Są to substancje pochodzące z gruczołów ślinowych owadów, są bogate w nadtlenek wodoru, a on skutecznie zwalcza bakterie. Jego roztwór to woda utleniona.

Oprócz enzymów w miodzie znajdziemy także lizozymy, inhibinę (głownie z miodu zbieranego z roślin rosnących wysoko nad poziomem morza), i apidycynę. Są to jedne z niewielu naturalnych substancji, które są w stanie walczyć z ziarniakami gram-dodatnimi, takimi jak gronkowce, a także paciorkowcami i pałeczkami gram-ujemnymi. Miodowi poddają się nawet laseczki wąglika, prątki gruźlicy, przetrwalniki rzęsistka pochwowego czy czynniki rakotwórcze, na przykład niektóre drożdże.

Nie można zapominać również o tym, że miód to bogactwo witamin i mikroelementów, takich jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin A, B1, B2, B6, B12 i C. Znajdziemy w nim ponadto kwas foliowy i biotynę.

Zdrowotne właściwości miodu

Czy miód jest zdrowy? - wszystko co najlepsze dla serca

Mód szczególnie często powinny jeść osoby mające problem z sercem. Jest on bowiem w stanie wzmacniać mięsień sercowy podając do organizmu duże ilości potasu. Zawarte w nim substancje są także bardzo ważne w czasie wysiłku fizycznego i zmniejszają poziom zmęczenia, co działa szczególnie skutecznie u osób starszych. U nich także mają pozytywny wpływ na apetyt i poprawiają działanie układu odpornościowego.

Jad pszczeli - zastosowanie w uporczywych nerwicach

Tematem pokrewnym jest zawsze jad pszczeli, który może okazać się bardzo przydatny w leczeniu wielu chorób. Pszczoły niestety giną po użądleniu, ponieważ zniszczony zostaje ich układ pokarmowy, ale dla nas może to być wielka korzyść. Jad pszczół jest oczywiście nieprzyjemny, a dla alergików może być groźny i osoby uczulone nie powinny mieć z nim kontaktu, ale inne osoby jak najbardziej mogą korzystać z użądleń, ponieważ korzystna jest reakcja organizmu na ich pojawienie się. Użądlenia psz8czół stymulują organizm do uruchomienia reakcji obronnej, która skutecznie zmniejsza dolegliwości związane z nerwicami, nadciśnieniem i chorobami skórnymi.

Dlaczego miód jest słodki? - dobre cukry proste

Podkreślać należy też, że w miodzie znajdują się przede wszystkim cukry proste, które w nadmiarze oczywiście nie powinny trafiać do naszego organizmu, ale po pierwsze, te cukry zawsze pochodzą z dobrych źródeł, na przykład z ziół i dzięki temu mają część ich właściwości, a po drugie, dawka czystego, zdrowego cukru może być bardzo zdrowa i sama w sobie stanowić lek.

Chcesz dowiedzieć się więcej o magicznym działaniu miodu oraz zasięgnąć profesjonalnych porad? Odwiedź portal swiezynki.pl i odkryj nowe horyzonty zdrowego odżywiania.

 

E-nacja.pl

Zobacz również