|   | 

Skup metali szlachetnych

Metale szlachetne, takie jak srebro i złoto, to materiały, z których z powodzeniem już od wielu lat wytwarza się zarówno biżuterię, jak i przedmioty codziennego użytku. Szczególnie cenne jest złoto, a wielu poszukiwaczy podporządkowuje swoje życie temu niezwykłemu kruszcowi, który bywa trudny do znalezienia w naturze. Jednak by się wzbogacić, wcale nie trzeba zamieniać się w poszukiwacza złota – każdy ma w swoim domu przedmioty i biżuterię, której nie używa bądź która nie jest już mu potrzebna. Co można z nimi zrobić? Warto oddać je do skupu złomu.

Odzyskiwanie metali szlachetnych

Metale szlachetne, z których wytworzone są przedmioty codziennego użytku, ozdoby oraz biżuteria, często mogą zostać odzyskane lub wykorzystane ponownie. Nie jest więc tak, że raz wytworzona rzecz już na zawsze nią pozostaje. Z tego względu warto udać się do skupu metali szlachetnych i sprzedać niepotrzebne już przedmioty. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w prosty sposób można pozbyć się tego, co jest już niepotrzebne, a dodatkowo otrzymać za to pieniądze adekwatne do wartości i aktualnego kursu.

Metale można odzyskać z wielu przedmiotów codziennego użytku. Srebro oraz platynę odzyskuje się między innymi z monet, przyrządów pomiarowych, a także z przedmiotów o przeznaczeniu elektrycznym i elektronicznym. Odzyskany materiał może zostać wykorzystany do stworzenia kolejnych przedmiotów z różnych gałęzi przemysłu, dzięki czemu można mówić o recyklingu i nadawaniu drugiego życia raz przetworzonemu metalowi. 

Srebro

Skup metali szlachetnych to miejsce, w którym można sprzedać nieprzydatne już przedmioty i biżuterię. Jednym z najtańszych, a jednocześnie najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metali jest srebro. Metal ten używany jest do produkcji luster, ale także do wykańczania wielu elementów dekoracyjnych i, oczywiście, do wytwarzania biżuterii. Ze względu na masowe wykorzystywanie srebra i to, że elementy wykonane z tego metalu znajdują się w otoczeniu właściwie każdego człowieka, przedmioty takie chętnie przyjmowane są w skupach. Można przynieść do takiego miejsca pierścionki, łańcuszki czy inne srebrne i posrebrzane elementy. Mieszczą się w tej kategorii także przedmioty codziennego użytku, takie jak posrebrzane sztućce czy dekoracje i ozdoby domowe. 

skup metali szlachetnych

Złoto

Złoto to metal o wiele cenniejszy od srebra. Wielu osobom kojarzy się z przepychem, luksusem i bogactwem. Od dawna wykorzystywano je, w stopach z innymi metalami dla nadania większej twardości i trwałości, do produkcji biżuterii oraz drogocennych ozdób i dekoracji. Obecnie znajduje zastosowanie także w elektronice, chemii przemysłowej i przemyśle, nie jest to więc materiał jedynie jubilerski. Warto pamiętać, że ze względu na jego wartość, złota nie można wyrzucać do śmieci – o wiele lepszym rozwiązaniem jest wizyta w skupie metali szlachetnych i sprzedanie go. Skup metali szlachetnych, poza biżuterią i przedmiotami codziennego użytku, przyjmuje także złoto dewizowe, czyli sztabki złota oraz złote monety, za które wypłacana jest gotówka według obowiązujących cen. Cena, jaką zapłaci skup, uzależniona jest od próby złota oraz jego wagi, ponieważ stawka podawana jest w przeliczeniu na jeden gram.

Co się dzieje ze skupionymi metalami?

Na polskim rynku istnieją różne rodzaje skupów metali szlachetnych i skupów złomu. Wszystko dlatego, że użycie metali jest o wiele szersze, niż mogłoby się wydawać – to nie tylko biżuteria i ozdoby. Z tego powodu punkty skupu przeznaczają zebrane przez siebie metale do konkretnych miejsc, różnych gałęzi przemysłu po to, by mogły zostać ponownie wykorzystane. W pierwszej kolejności zostaje przeprowadzona segregacja na rodzaj metalu: osobno srebro, złoto, platyna. Następnie metale zostają przydzielone do odpowiednich działów. Srebro trafia przede wszystkim do przetwórstwa elektronicznego oraz elektrycznego ze względu na to, że wykazuje bardzo dobrą przewodność elektryczną. Ze złotem sytuacja wygląda bardzo podobnie. Platyna natomiast znajduje zastosowanie przy tworzeniu profesjonalnych urządzeń pomiarowych.

Artykuł powstał we współpracy z Mennicą Krakowską: mennica-krakowska.pl

E-nacja.pl

Zobacz również