|   | 

Dlaczego warto pić świeżo wyciśnięte soki?

Zarówno soki owocowe, jak i warzywne, powstawały niemal od zawsze. Te pierwsze lubimy niemal bez wyjątku, do tych drugich powoli zaczynamy się zaś przyzwyczajać nadal nieco zdumieni, gdy promuje się je jako napoje do picia.
Trudno jednak wierzyć w to, że soki kupowane przez nas w sklepach mogą być równie zdrowe jak te, które przygotowuje się samodzielnie w domu. W seryjnej produkcji stosuje się przecież nieco inne zasady selekcji produktów, a jednocześnie dodaje się słodziki, wykorzystuje się wzmacniacze smaku i substancje konserwacyjne. Nawet nazwy tych dodatkowych składników nie brzmią najlepiej. Trudno zatem nie docenić znaczenia przygotowywania soków samodzielnie, to bowiem właśnie te, które są świeżo wyciśnięte, są jednocześnie najzdrowsze. Tym bardziej jest to proste, że możemy przygotować je szybko sami np. przy pomocy wyciskarki do soków. Skąd jednak bierze się ich korzystny wpływ na zdrowie i dlaczego właściwie mielibyśmy je pić?

Zdrowie ukryte w płynie

Wszystkie enzymy, witaminy oraz składniki mineralne, z którymi mamy do czynienia w sokach, mają swoje źródło w owocach oraz warzywach, które wykorzystujemy. Czy zatem koniecznie musimy przygotowywać z nich sok? A może lepiej po prostu zjeść dany produkt, co nie będzie generowało dodatkowego wysiłku z naszej strony? Badania potwierdzają jednak, że właśnie soki powinny znajdować się w centrum naszego zainteresowania, dobroczynne substancje znajdujące się w nich mogą być bowiem aż czterokrotnie lepiej przyswajane przez ludzki organizm. W rezultacie więcej witamin dostarczymy w soku niż w owocu lub warzywie. Dzieje się tak dlatego, że soki są łatwo przyswajalne, a tym samym składniki w nich zawarte szybciej rozchodzą się po naszym ciele. Czasem potrzeba na to zaledwie 15 minut. Już chwilę później stare komórki są zastępowane przez nowe, a te ostatnie są wzbogacone o znajdujące się w soku dobroczynne składniki. W rezultacie, już w krótkim czasie po jego spożyciu zaczynamy czuć się lepiej, mamy więcej energii i odnajdujemy w sobie chęci do działania. 

Wielość możliwości

Zarówno soki owocowe, jak i warzywne charakteryzuje to, że można je tworzyć korzystając z dziesiątek kombinacji smakowych. Tu kluczowe znaczenie wydają się mieć nasze własne preferencje i nikt nie ma prawa nam wmawiać, że jabłko musi być miksowane z marchewką, a sok z pomarańczy nie może być połączony z odrobiną trawy cytrynowej. Tak naprawdę, kluczowe znaczenie ma to, co nam smakuje najbardziej, choć pewne znaczenie ma i to, jakie składniki odżywcze planujemy przemycić wykorzystując w tym celu sok. A przecież jest on nieoceniony między innymi wówczas, gdy chcemy zaserwować sobie warzywo, które nam nie smakuje.

W zależności od naszych indywidualnych preferencji soki możemy więc solić, dodawać do nich odrobinę cukru, mieszać je ze sobą, a nawet tworzyć zestawienia z owoców oraz warzyw. Ma to duże znaczenie w przypadku dzieci, te bowiem często nie przepadają za konkretnymi owocami i warzywami. Podanie im soku przynosi często znacznie lepsze rezultaty niż zmuszanie ich do zjedzenia na obiad brokułów. Oczywiście, i one powinny jeść zielone warzywa, te jednak bardzo często zaczynają smakować dopiero z wiekiem. Ułatwiona przyswajalność sprawia przy tym, że potrzebujemy o wiele mniej soku niż samych owoców i warzyw, aby dostarczyć do organizmu dzienna porcję witamin i minerałów. 

Dlaczego właściwie mamy pić soki?

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego powinniśmy pić soki owocowe i warzywne, nie jest zbyt skomplikowana. Witaminy i minerały w nich zawarte przyczyniają się przecież do poprawy naszego zdrowia. Pijąc soki chronimy nasz organizm między innymi przed nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, poprawiamy wzrok, wpływamy korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci, a jednocześnie minimalizujemy ryzyko wylewu, a nawet… wielu nowotworów.

Zarówno nasza codzienna dieta, jak i tryb życia jaki wiedziemy – w szkodliwym środowisku i nieustannym stresie – przyczynia się do zakwaszenia organizmu. Jest to poważny problem, nie możemy bowiem zapominać o tym, że zakwaszony organizm charakteryzuje się większą podatnością na różnego rodzaju infekcje, a w bardziej skrajnych przypadkach – na choroby nowotworowe. Zwiększa się też ryzyko pojawienia się cukrzycy, a i nasze ogólne samopoczucie ulega odczuwalnemu pogorszeniu. Brakuje nam energii i często jesteśmy apatyczni. Okazuje się jednak, że świeżo wyciśnięte soki potrafią w takim przypadku nieść nam nieocenione wsparcie. Nie tylko skutecznie oczyszczają organizm z toksyn, ale również niwelują zakwaszenie, dodają energii i poprawiają zdrowie. Co więcej, zmiany następują błyskawicznie. Kuracja z wykorzystaniem soków jest też nieoceniona, gdy zależy nam na podniesieniu odporności. Przyczynia się do tego przede wszystkim wysoka zawartość w nich witaminy C obecnej w licznych warzywach i owocach. Soki zwracają też na siebie uwagę jako źródło wielu składników neutralizujących wolne rodniki. Przyczyniają się więc do spowolnienia procesów starzenia się organizmu i przeciwdziałają pojawianiu się chorób.

Soki podczas odchudzania

Mówiąc o zaletach świeżo wyciśniętych soków nie można zapominać i o tym, że są one nieocenione dla osób dbających o sylwetkę. Nie ma przy tym znaczenia to, czy chcą jak najdłużej utrzymać optymalną wagę, czy też dopiero się odchudzają – zawsze przyda się im bomba witaminowa. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że zarówno w owocach, jak i w warzywach obecny jest błonnik, a ten trafia do naszego organizmu razem z sokiem wspomagając proces odchudzania.

Dla błonnika pokarmowego charakterystyczne jest przede wszystkim to, że pęcznieje w żołądku, a tym samym przyczynia się do wyeliminowania uczucia głodu. Jeśli zaś jesteśmy syci, wcale nie mamy potrzeby sięgania po przekąski. Mniej jedząc, mniej też tyjemy, a tkanka tłuszczowa, która już zdążyła się zgromadzić, może być wykorzystywana przez organizm do jego prawidłowego funkcjonowania. To właśnie z niej zaczyna wytwarzać się energia, a my zaczynamy chudnąć. Co wcale nie mniej istotne, błonnik przyczynia się do regulacji procesów trawiennych w organizmie, a jednocześnie wspomaga pracę narządów w układzie pokarmowym.

E-nacja.pl

Zobacz również