|   | 

Zadbaj o swój język!

Regularne czyszczenie zębów oraz wizyty u stomatologa raz na kilka miesięcy nie uchronią Cię przed chorobami, jeśli nie zadbasz o higienę… języka. Jak się okazuje, pominięcie tej części ciała podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych może się skończyć niedobrze nie tylko dla naszej jamy ustnej, ale i dla całego naszego organizmu. Nawet w starożytnych cywilizacjach, w Egipcie, Indiach czy Chinach, dbano o ten fragment ciała podczas czyszczenia zębów.

Nasz język to siedlisko bakterii

Stomatologia to nauka zajmująca się nie tylko chorobami zębów i błony śluzowej, ale również chorobami języka. Dentyści z całego świata są zgodni: w naszej jamie ustnej żyje niemal dwadzieścia miliardów bakterii, których liczba wciąż się powiększa w momencie, gdy nie dbamy właściwie o swoją higienę. Kiedy nie szczotkujemy zębów przez 24 godziny, liczba bakterii może wzrosnąć nawet do 100 miliardów! Nie oszukujmy się: mając tak dużo bakterii we własnych ustach, szybko zauważymy nieświeży oddech oraz biały nalot na swoim języku.

Właściwa pielęgnacja to podstawa

Czyszczenie języka, to - obok czyszczenia zębów (jak potwierdzi każdy dentysta) - zabieg konieczny, aby zapobiec przykremu zapachowi, który może wydobywać się z ust. Specjaliści z magazynu „The Journal of American Dental Association” dowiedli, że aż 90% sytuacji, w których wydobywa się przykry zapach z ludzkich ust, swoją przyczynę ma właśnie w źle wyczyszczonym języku oraz w drobnoustrojach. Co ciekawe, część osób ma genetyczną tendencję do tego, aby na ich języku szybciej tworzyła się powłoka bakteryjna odpowiedzialna za nieświeży zapach.

czyszczenie języka

Sposoby na czyszczenie języka

Na powierzchni języka znajdują się trzy rodzaje brodawek: liściaste, okolone i grzybowate. Tego rodzaju budowa sprawia, że język stanowi idealne miejsce do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii. Jak powinien zatem wyglądać cały zabieg czyszczenia? Wystarczy lekko wyszorować powierzchnię języka, w kierunku od tyłu do przodu – tak, aby bakterie zostały skutecznie usunięte z jamy ustnej. Niektórzy robią to przy pomocy drugiej, płaskiej strony szczoteczki.

Część osób przy tego rodzaju zabiegach decyduje się na wykorzystanie skrobaczki, która stanowi w tym przypadku zamiennik zwykłej szczoteczki do zębów. Skrobaczka jest wykorzystywana specjalnie do czyszczenia języka, a swoim wyglądem może nam nieco przypominać maszynkę do golenia. Korzystanie z niej nie powinno sprawiać nam jednak zbyt wielu trudności: wystarczy, że kilka razy przesuniemy ją po powierzchni od nasady ku przodowi, dzięki czemu usuniemy większość bakterii. Podobnie postępujemy w przypadku boków języka, a następnie płuczemy usta wodą lub specjalistyczną płukanką. Warto pamiętać, że ze skrobaczki mogą korzystać wszystkie osoby po ukończeniu szóstego roku życia i że można ją dostać obecnie niemal w każdej aptece za dosłownie kilka złotych.

W przypadku braku tego typu przyrządów, możemy sobie poradzić również przy pomocy sody oczyszczonej, która na pewno znajduje się na którejś półce w Twoim domu. Soda skutecznie zabija niechciane bakterie oraz przywraca właściwe pH w jamie ustnej. Wszyscy, którzy interesują się stomatologią, wiedzą że jest to czynnik, który zabezpiecza przed powstaniem kamienia nazębnego. Jak właściwie zastosować sodę? Wystarczy, że zamoczysz w niej szczoteczkę, a następnie delikatnie wyszczotkujesz swój język (powinno to zająć około 20 sekund). Następnie warto kilkakrotnie przepłukać swoje usta wodą. W ten sposób, regularnie oczyszczając swój język, szybko zauważysz poprawę w stanie swojej higieny oraz całego zdrowia.

Artykuł partnera zewnętrznego akademiazebow.pl

E-nacja.pl

Zobacz również