|   | 

Co warto wiedzieć przed zakupem telewizora?

Przed zakupem telewizora należy sprawdzić rozdzielczość ekranu, technologię matrycy i czy są jakieś dodatkowe funkcje, które sprawią, że oglądanie telewizji będzie przyjemniejsze. Powinieneś również wybrać ekran telewizora, który ma odpowiedni rozmiar do pomieszczenia, w którym planujesz oglądać telewizję.

Jak wybrać rozmiar i rozdzielczość ekranu telewizora?

Przy zakupie telewizora ważny jest rozmiar ekranu. Jest on wyrażany jako przekątna w calach. Im większy ekran, tym mniej jest wart. Rozmiar ekranu powinien być dopasowany do odległości, w jakiej będziesz siedzieć od telewizora, a tym samym do wielkości Twojego pokoju.

W przypadku telewizorów Full HD (1920 x 1080 pikseli, zazwyczaj w formacie panoramicznym 16:9), współczynnik konwersji wynosi 4,2 cm na każdy cal przekątnej ekranu. Jeśli chcesz kupić 50-calowy telewizor, najlepiej patrzeć na wyświetlany obraz z odległości około 210 cm.

Wiele dzisiejszych telewizorów ma rozdzielczość 4K (3840 x 2216 pikseli). Chociaż obecnie wciąż dostępnych jest stosunkowo niewiele kanałów w tej rozdzielczości, coraz więcej filmów jest udostępnianych na platformach streamingowych w 4K. Telewizor 4K będzie również najlepszą opcją dla graczy posiadających nowsze konsole.

Współczynnik konwersji odległości dla telewizorów 4K może wynosić zaledwie 2,1 cm, co oznacza, że 50-calowy telewizor 4K można oglądać z odległości 105 cm. Podane odległości są przybliżone i w zależności od osobistych preferencji mogą wymagać niewielkiej korekty.

Poradnik zakupowy: Jak wybrać telewizor 4K? Sprawdź na https://rtv-ranking.pl/poradniki-i-recenzje/xecj/poradnik-zakupowy-jak-wybrac-telewizor-4k.html

Smart TV w telewizorze

Przy zakupie telewizora należy zwrócić uwagę na matrycę

Przed zakupem telewizora należy rozważyć technikę produkcji matrycy. Istnieją cztery opcje, które w różny sposób wpływają na wydajność telewizora.

  • Technologia LCD jest najstarszą obecnie stosowaną technologią.
  • Do podświetlania pikseli używane są lampy CCFL. Telewizory LCD oferują dobry obraz w rozsądnej cenie.
  • Telewizory LED to, jak sama nazwa wskazuje, panele podświetlane diodami LED. Pozwala to na lepsze odwzorowanie kolorów i poprawę jakości obrazu. Telewizory Edge LED mają diody LED na krawędziach ekranu, dzięki czemu są cieńsze. Modele Full lub Direct LED z diodami rozmieszczonymi na całym wyświetlaczu zapewniają lepszy kontrast.
  • Telewizory QLED wykorzystują panel podświetlany niebieskim światłem. Światło to jest następnie przekształcane w inne kolory za pomocą kropek kwantowych. W rezultacie kolory są bardziej żywe i nasycone. Mają też szerszą gamę kolorów niż telewizory LCD i LED.
  • OLED to najdroższa i najbardziej zaawansowana technologia ekranów na rynku. Matryca składa się z organicznych diod emitujących światło, które są nakładane na specjalne panele. Każda z nich emituje światło niezależnie. Telewizory OLED oferują doskonałą czerń, wyższą jakość kolorów i lepszy kontrast.

Dodatkowe funkcje telewizorów

Zwróć uwagę na złącza, jeśli planujesz podłączyć do telewizora wiele urządzeń. Najlepsze telewizory będą miały co najmniej. Wymagane są dwa złącza HDMI i USB, a także złącze optyczne. Moduł WiFi staje się standardem.

Przy zakupie telewizora warto wziąć pod uwagę tryb HDR. Tryb ten zapewnia obraz o jasności zbliżonej do tego, co widziałoby ludzkie oko, większą paletę barw i płynniejszy obraz. Naturalność światła sprawia, że obraz jest mniej męczący dla oczu.

Jeśli jesteś zainteresowany telewizją internetową (np. chcesz strumieniować wideo), powinieneś również sprawdzić, jakie funkcje Smart TV są obsługiwane przez dany telewizor.

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do obsługi nowoczesnych telewizorów. Mogą one rekomendować określone programy na podstawie tego, co oglądałeś w przeszłości.

E-nacja.pl

Zobacz również