|   | 

Jak zorganizować tanie wakacje w luksusowych warunkach?

Nie ma chyba osoby, która nie snułaby marzeń o luksusowych wakacjach w niskiej cenie. Okazuje się przy tym, że nie jest to wcale marzenie, którego nie da się zrealizować. W tym celu dobrze jest jednak zorganizować wyjazd z pewnym wyprzedzeniem. W innym wypadku czeka nas wizyta w biurze podróży w poszukiwaniu ofert last minute albo korzystanie z serwisów oferujących zakupy grupowe. Która opcja jest bardziej atrakcyjna?

Sekrety last minute

Dziś trudno nie odnieść wrażenia, że last minute to znakomity chwyt marketingowy, który stosuje się wszędzie, gdzie popadnie, najczęściej jednak z ofertami takimi mamy do czynienia w dużych biurach podróży, które zajmują się organizacją tak zwanej turystyki masowej. Biura podróży zamawiają samoloty czarterowe ze sporym wyprzedzeniem, a do tego dokonują opłat z góry na cały sezon. Jeśli więc nie uda się sprzedać kompletu miejsc, samolot wyleci z pustymi siedzeniami. Czasem warto więc zejść z normalnej ceny i sprzedać ofertę taniej, zawsze bowiem jest to korzystniejsze niż wożenie powietrza. Co ciekawe, biurom często łatwiej jest przewidzieć sprzedaż mniej atrakcyjnych ofert, gdy zaś mamy do czynienia z najpopularniejszymi kierunkami, zdarza się im zamówić zbyt wiele miejsc. To właśnie dlatego oferty typu last minute dotyczą Krety, Rodos, czy Majorki, a więc kierunków wysoko cenionych przez turystów. Właśnie tam najczęściej uda się nam polecieć z tygodniowym wyprzedzeniem, przy niewielkiej cenie. Oczywiście, musimy mieć na uwadze to, że cena płacona przy rezerwacji nie zawsze jest kompletna. Zwykle pokrywa koszty przelotu, ubezpieczenia, transportu z lotniska do hotelu, opiekę rezydenta i wyzywanie w restauracji hotelowej.

Katalogi biur podróży są z roku na rok coraz bardziej kolorowe, wybierając się w podróż last minute należy jednak liczyć się z tym, że wybór nie będzie szczególnie imponujący. Często może się przy tym okazać, że ofert jest wiele, żadna nie spełnia jednak naszych oczekiwań. Bywa i tak, że cena jest przystępna, dopiero po przylocie możemy jednak dowiedzieć się o tym, gdzie przyjdzie nam mieszkać. Last minute to zatem zabawa dla osób, które nie boją się odrobiny ryzyka.

Na czym polegają wakacje poprzez zakupy grupowe?

Jeśli szukamy nieco innego podejścia do tanich wyjazdów, powinniśmy zainteresować się zaletami serwisów zakupów grupowych. W odróżnieniu od last minute tu niska cena dotyczy regularnej oferty, a nie wyprzedaży miejsc, które, z różnych powodów, nie zyskały uznania w oczach turystów. Oczywiście, również tu mamy do czynienia z ograniczeniami, to bowiem nie serwis organizuje wyjazdy ograniczając się jedynie do ich sprzedaży. Najczęściej partnerem portalu jest hotel, a to oznacza, że atrakcyjna cena dotyczy jedynie samego pobytu. Konieczne staje się zatem dodanie do niej kosztów związanych z dojazdem. Już choćby dlatego wyjazdy zagraniczne są tu rzadkością, zakupy grupowe to jednak ciekawa oferta, jeśli chcemy zwiedzić Polskę, wybrać się do Pragi lub odwiedzić słowackie Tatry. Jeśli trafiają się opcje wyjazdy za granicę, są one najczęściej organizowane przez niewielkie biura podróży. Czasem cena obejmuje wówczas dojazd na miejsce autokarem. Korzystając z zakupów biurowych możemy liczyć na imponujące rabaty, musimy jednak liczyć się z tym, że oferta obowiązuje jedynie przez krótki czas. Ofert pojawiających się na tego typu portalach jest wiele, w danej chwili możemy jednak liczyć jedynie na kilka opcji wyjazdowych. Często okazuje się też, że duże zainteresowanie ofertą wiąże się z koniecznością skorzystania z niej w późniejszym terminie.

E-nacja.pl

Zobacz również