|   | 

Jak wybrać zmiękczacz wody? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Trudno jest wybrać zmiękczacz wody, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Dlatego najlepiej zostawić to profesjonalistom. Warto, abyś poświęcił swój czas na zbadanie tematu, zanim zdasz się na profesjonalistów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmiękczacza

18 niemieckich stopni twardości występujących w wodzie wodociągowej jest powszechne. Mimo wysokiej twardości, nadal spełnia ona normę określoną przez polskie prawo na poziomie 28 stopni niemieckich. Takie parametry są bezpieczne, ale może to utrudniać życie.

Wiele rodzin decyduje się na centralny zmiękczacz wody, ponieważ są one bardziej przystępne cenowo. Na rynku jest wiele takich urządzeń, więc warto poznać podstawowe informacje na ich temat.

Jak sprawdzić twardość wody wodociągowej?

Ten parametr jest wymagany dla wody wodociągowej. Możesz go znaleźć na stronach internetowych lokalnych dostawców. Masz dwie opcje, jeśli ta informacja nie jest dostępna:

  • Możesz przetestować wodę w domu.
  • Wysłać próbkę do laboratorium, inspektoratu sanitarnego lub firmy zajmującej się uzdatnianiem wody.

Ważne jest, aby określić twardość wody przed wyborem odpowiedniego zmiękczacza. Informacja ta jest również przydatna podczas programowania urządzenia.

Kompleksowe badanie wody zalecane jest każdemu, kto korzysta z własnego ujęcia wody. Możliwe, że konieczne będzie zmiękczenie wody i usunięcie żelaza, manganu lub bakterii. W tym przypadku zmiękczacz nie wystarczy. Pomocny jest również odżelaziacz lub system filtrów mikrobiologicznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza?

Jak widać, nie ma jednej rzeczy, która zadecyduje o wyborze zmiękczacza. Czynników tych jest często wiele i dopiero one pozwolą wybrać urządzenie, które będzie działało skutecznie i efektywnie. Oto kluczowe parametry:

Twardość wody - to stopień twardości wody. Im twardsza woda, tym więcej złoża wymaga zmiękczenia. Urządzenie z mniejszym złożem będzie częściej się regenerowało. Spowoduje to większe zużycie prądu i soli do uruchomienia Twojego zmiękczacza, a także szybsze zużycie materaca zmiękczającego.

Zużycie wody jest funkcją wielkości gospodarstwa domowego. Im więcej jest domowników, tym większe jest zużycie wody. Należy również wziąć pod uwagę ilość i rodzaj posiadanych urządzeń, takich jak zmywarka, pralka, kocioł centralnego ogrzewania. Ważne jest również, aby zastanowić się, jak nasza rodzina będzie się powiększać.

Jakość i ilość złóż zmiękczających - im więcej złóż, tym więcej wody będzie można zmiękczyć za jednym razem. Wysokiej jakości złoże będzie lepiej filtrowało wodę i mniej się zużyje.

Jakość urządzenia - Jeśli zmiękczacz został złożony z wysokiej jakości komponentów, będzie działał sprawnie. Zbiornik, w którym znajduje się solanka i złoże, powinien być wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie będzie pękał podczas użytkowania. Renomowany producent powinien wykonać głowicę, która steruje procesem zmiękczania. Awaryjność głowic dobrej jakości jest niska, a serwis łatwiejszy.

Dodatkowe funkcje - Niektóre zmiękczacze wody oferują dodatkowe funkcje, takie jak moduł wifi, który umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji, czy sygnał dźwiękowy informujący o niskim poziomie soli. Te dodatki mogą wygrać z wyborem. Warto przyjrzeć się, jakie funkcje oferuje dany model zmiękczacza.

Zmiękczona woda

Jak wybrać zmiękczacz odpowiedniej wielkości?

Cztery kluczowe czynniki, które decydują o wyborze to: twardość wody, zużycie wody, liczba punktów poboru wody oraz liczba domowników. Producenci klasyfikują zmiękczacze w zależności od tego, ile osób jest w gospodarstwie domowym lub rodzinie. Dzięki temu łatwiej jest wybrać odpowiedni. W ten sposób:

  • 1 - 2 osoby: Zmiękczacz z 11 L złoża
  • 2 - 3 osoby: Zmiękczacz z 20 L złoża
  • 3-4 osoby: Zmiękczacz z 25 L złoża
  • Zmiękczacz dla więcej niż 4 osób z 30 L złoża

Te wartości ułatwiają zorientowanie się w temacie zmiękczaczy, zwłaszcza na początku. Jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego zmiękczacza wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. 

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Nie martwmy się o koszt urządzenia i instalacji. Zamiast tego skupmy się na rzeczywistych miesięcznych kosztach utrzymania i użytkowania tego zmiękczacza.

Co należy uwzględnić w kosztach? Ilość wody zużytej do regeneracji oraz ilość soli tabletkowanej to dwie rzeczy, które powinieneś uwzględnić w swoich kosztach. Wpływa na nie częstotliwość i zużycie wody.

Zmiękczacz o pojemności 20 litrów kosztuje około 20-25 złotych miesięcznie dla czteroosobowej rodziny.

Do tego trzeba doliczyć koszt serwisowania urządzenia i wymiany złoża co dziesięć lat.

Wybór zmiękczacza wody, który najlepiej odpowiada potrzebom Twoim i Twojej rodziny, nie musi być trudny. Wystarczy krótki przegląd i pewne przygotowanie do rozmowy ze specjalistą, aby szybko i sprawnie wybrać odpowiednie urządzenie.

E-nacja.pl

Zobacz również