|   | 

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Jego przyczyna nie jest do końca poznana, ale uważa się, że może być on dziedziczony. Szacuje się, że około 40% populacji ma niezborność, przy czym bardzo często jest ona niewielka i nie wpływa na jakość widzenia. Wada może dotyczyć również osób z krótko- lub dalekowzrocznością. Jak skutecznie ją korygować i czy można w tym celu wykorzystać soczewki kontaktowe?

Popularność soczewek kontaktowych

Około miliona osób w Polsce stosuje szkła kontaktowe. Cenione są ze względu na wygodę użytkowania, fakt, że nie zniekształcają obrazu, co szczególnie doceniane jest przez osoby mające duże wady wzroku. Uprawiających sport zachwala ten wyrób ze względu na to, że nie ogranicza ruchów, może być stosowany podczas aktywności fizycznych. Dla użytkowników liczy się również to, że soczewka dobrze dopasowuje się do rogówki, porusza się razem z okiem, zapewniając szersze pole widzenia, niż w przypadku okularów, które są ograniczone obramowaniem. Szkła kontaktowe nie parują, dobrze przepuszczają tlen. Można je zakładać, gdy pada deszcz, używać pod okulary przeciwsłoneczne, gogle czy kask. Dodatkowym urozmaiceniem są soczewki, które zmieniają kolor oczu, co pozwala na ciekawe zabiegi stylistyczne. Ich prawidłowa aplikacja, a także stosowanie się do zasad higieny, zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, o czym można przeczytać na stronie http://przezsoczewke.com/

Soczewki kontaktowe dla osób mających astygmatyzm

Astygmatyzm jest zaburzeniem symetrii obrotowej gałki ocznej, powstający obraz na siatkówce jest niepunktowy. Osoby mające tę wadę przed jej zdiagnozowaniem i wdrożeniem metod korekcji, mogą odczuwać zakrzywienie obrazu, mieć problemy z postrzeganiem przestrzeni, niewyraźnym widzeniem, bólem i zmęczeniem oczu, a także czułością na kontrast. Szkła progresywne z powodzeniem zastąpią okulary używane na co dzień oraz te do czytania.

Soczewki toryczne

Wady refrakcji oczu jak niezborność wymagają zastosowania odpowiednich wyrobów medycznych. Toryczne soczewki astygmatyzm korygują skutecznie, umożliwiając prawidłowe skupienie wiązek światła na siatkówce oka. Tego rodzaju szkła należy dobierać metodą prób i błędów, jeśli pierwszy wariant sprawia dyskomfort, trzeba sprawdzić kolejne, by odnaleźć te, których użytkowanie jest wygodne i niewyczuwalne. Prawidłowo dopasowany model nie ociera i nie powoduje swędzenia oczu. Szkła toryczne nowej generacji sprawiają, że oko jest dobrze nawilżone przez cały dzień. 

Soczewki progresywne toryczne

Soczewki progresywne toryczne, które również dostępne są w asortymencie sklepu pod tym adresem: https://www.alesoczewki.com/soczewki-progresywne to wyrób, który stworzony jest dla osób mających astygmatyzm oraz prezbiopię. Starczowzroczność zaczyna się rozwijać zazwyczaj między 40. a 50. rokiem życia. Wada uwidacznia się w problemie widzena z bliskiej odległości. Szkła progresywne toryczne skutecznie korygują obie wady, dzięki nim wzrok jest wyraźny, obraz ostry, zarówno dla bliży, jak i dali.

Soczewki twarde

W sklepie z artykułami optycznymi dostępne są również soczewki twarde, które polecane są w przypadku wysokich wad, również do korekcji dużego lub nieregularnego astygmatyzmu. Stosując je, należy pamiętać o pielęgnacji za pomocą specjalistycznego płynu wedle zaleceń instrukcji dołączonej do opakowania.

Artykuł partnera

E-nacja.pl

Zobacz również