|   | 

Jak kupić dobre wycieraczki samochodowe?

Każdy kierowca wcześniej czy później staje przed zakupem nowych wycieraczek do swojego samochodu. Problem pojawia się w momencie wyboru najlepszego modelu i producenta.

Szeroka gama produktów i marek z pewnością nie ułatwia nam zadania, jednak warto spośród nich wziąć pod uwagę te o najlepszych dla naszego samochodu parametrach. Odpowiedź jak to zrobić zawarliśmy w poniższym tekście.

Wycieraczki samochodowe - oznaki zużycia

Z początku delikatne, ledwie zauważalne smugi stają się coraz wyraźniejsze. Znacząco zmniejsza się widoczność podczas prowadzenia wozu – zwłaszcza, kiedy pada deszcz – a praca samych wycieraczek staje się coraz głośniejsza. Ciebie też dręczą podobne problemy? Ich rozwiązanie może być tylko jedno – wymiana wycieraczek.

Wycieraczki klasyczne, przegubowe czy bezprzegubowe - jakie będą dla nas najlepsze?

Na półkach sklepów motoryzacyjnych znajdziemy całe mnóstwo wycieraczek – wśród nich są zarówno klasyczne, przegubowe modele, jak i wersje, które takich przegubów nie posiadają. Które z nich wybrać? Na pewno nie będzie to łatwe – wszak jedne i drugie mają tak swoje plusy, jak i minusy. Poza tym jeden rodzaj sprawdzi się w danym modelu, a w drugim już nie. Sprawdźmy zatem czym charakteryzują się poszczególne odmiany.

Rodzaje wycieraczek

Wycieraczki przegubowe

Z pozoru ich dobór jest najprostszy – wystarczy znaleźć model, który będzie pasował pod względem długości oraz sposobu mocowania. W przeciwieństwie do wycieraczek płaskich, wśród wersji przegubowych bez trudu znajdą coś dla siebie właściciele nieco starszych aut. Wycieraczki tego typu najlepiej sprawdzają się przy spokojnej, wolnej jeździe.

Chociaż większość produkowanych dziś aut jest fabrycznie wyposażona w płaskie wycieraczki, nadal zdarzają się i takie modele, które zamontowane mają te z przegubem. Jeśli wybraliśmy któryś z nich, powinniśmy pamiętać, by przy kolejnych wymianach wybierać wycieraczki tego samego typu – te nowocześniejsze zwyczajnie nie zmieszczą się w szczelinę między maską, a przednią szybą samochodu.

Płasko i nowocześnie – płaskie wycieraczki

Ich zaletą jest przede wszystkim lepsza przyczepność – trzymają się szyby nawet przy silnym wietrze. Ponadto nie rdzewieją, a kiedy słupki rtęci spadają poniżej zera, ich właściciele bez trudności odczepią je od szyby. Szczególnie dobrze sprawdzą się zaś w nowoczesnych, rozwijających duże prędkości autach – ich opływowy kształt zapewnia doskonałe właściwości areodynamiczne.

Wycieraczki do samochodu

Nie wszędzie jednak takie wycieraczki zdadzą egzamin tak dobrze – przeszkodą ku ich używaniu jest przede wszystkim mocno wypukła szyba. Decydując się na ich zakup warto więc sprawdzić nie tylko kompatybilność uchwytów mocujących – zwróćmy też uwagę na profil samych wycieraczek, bowiem może okazać się, że nie będą dobrze przylegać do szyby naszego auta.

A co z tylną szybą?

Z zakupem przednich wycieraczek nikt nie powinien mieć większych problemów – mogą się one jednak pojawić, kiedy zajdzie konieczność wymiany wycieraczki zamontowanej na tylnej szybie. Warto bowiem pamiętać, że niektóre z aut wyposażone są w wybieraczki o nietypowej konstrukcji – jeśli nasz samochód jest jednym z nich, zużytą wycieraczkę będziemy musieli wymienić razem z utrzymującym ją ramieniem. Wiąże się to wprawdzie z dodatkowymi kosztami, jednak nie ma powodów do paniki – pamiętajmy, że tylna wycieraczka zużywa się dużo wolniej od przednich.

>> Zobacz również samochody elektryczne na portalu ekologiczna-jazda.pl

E-nacja.pl

Zobacz również