|   | 

Największe centra handlowe Europy

W ostatnich latach w największych miastach Europy powstały nowoczesne i olbrzymie centra handlowe.

Posania Poznań

Nowy gigant handlowy w Poznaniu otworzył swoje podwoje pod koniec 2016 roku. Zainspirowany słynnym kompleksem handlowym Stary Browar, który płynnie łączy przestrzeń handlową z kreatywną sztuką współczesną, Posnania współpracowała z Pop-up Galerie 208, aby wkomponować w swój układ unikalne rzeźby i instalacje. Najbardziej rzuca się w oczy Lucie Davida Mesguich, rzeźba małej dziewczynki symbolizującej przyszłość, znajdująca się na zewnątrz przy głównym wejściu.

Centrum handlowe Posnania

Posnania zlokalizowana jest w poznańskiej dzielnicy Rataje. Ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt oferuje klientom ponad 100 tys. m2 luksusowej przestrzeni handlowej, kulturalnej i rekreacyjnej. Jest trzecim co do wielkości centrum handlowym w Polsce. Posnania oferuje swoim klientom dedykowaną aplikację mobilną, która ułatwia zakupy i poruszanie się po galerii. Odwiedzający znajdą tu szereg dodatkowych udogodnień, takich jak usługi concierge. Projekt obejmuje również kompleksowy system oświetleniowy oparty na technologii Color Kinetics LED. W ciągu zaledwie czterech godzin od otwarcia centrum handlowe przyciągnęło ponad 40 000 kupujących.

Avia-Park i Mega Belaya Dacha w Moskwie

W Moskwie otwarto centrum handlowo-rozrywkowe Aviapark, które stało się największym megacentrum handlowym w Europie. Jego łączna powierzchnia to 390 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości 36 boisk piłkarskich, a wynajmowana powierzchnia to 230 tys. m. Inwestorami kompleksu handlowego byli syn rosyjskiego miliardera Arkadego Rotenberga Igora Rotenberga oraz współzałożyciela Amma Development Michaiła Zajca. W Amma Development (dewelopera projektu) uczestniczą również byli top managerowie IKEA / MEGA Property Russia, którzy stworzyli sieć centrów handlowych Mega. Generalnym wykonawcą jest turecka firma Renaissance Construction. Aviapark stał się piątym moskiewskim centrum handlowo-rozrywkowym. Oprócz rosyjskich centrów handlowych w rankingu RBC-Real Estate znalazły się dwa hiszpańskie i brytyjskie centra handlowe oraz jedno austriackie. Budynki uszeregowane są według wielkości powierzchni wynajmowanej pod sklepy i lokale rozrywkowe.

Marineda Miasto + Marineda Plaza

Powierzchnia najmu: 197 sq .. m + 101 tys. m. Liczba sklepów: 190. Centrum handlowo-rozrywkowe Marineda City można by nazwać największym w Europie, gdyby nie zostało podzielone na dwie odrębne części. Pierwsza faza Marineda City o powierzchni najmu 197 tys. m został zbudowany w 2010 roku. Druga faza Marineda Plaza (101 tys. mkw.) – w 2011 r. Oba kompleksy znajdują się w pewnej odległości od siebie i nie mają wspólnego dachu, dlatego w tej ocenie są oceniane jako osobne centra handlowe. Oprócz butików i strefy gastronomicznej centrum handlowe koncentruje się na rozrywce i relaksie. Jest kręgielnia, minigolf, kina, place zabaw, gokarty. W kompleksie mieści się centrum biznesowe oraz czterogwiazdkowy hotel Carris ze 113 pokojami. Każdego roku Marineda City odwiedza około 15 milionów ludzi.

Puerto Venecia

Liczba sklepów: 200. Marketing Puerto Venecia opiera się na haśle „pierwszego komercyjnego kurortu Hiszpanii”. Kilka minut jazdy od niego znajduje się kompleks hotelowy Plaza Imperial, zintegrowany z infrastrukturą komunikacyjną centrum handlowego. Sam sklep w kurorcie znajduje się w połowie drogi między Madrytem a Barceloną. Oba miasta oddalone są o godzinę jazdy szybkim pociągiem AVE. Według firmy zarządzającej Puerto Venecia odwiedza ją rocznie 20 mln osób. Pod dachem galerii na sześciu poziomach znajduje się ponad 200 sklepów międzynarodowych i hiszpańskich marek, a także liczne restauracje, saloniki, multipleks kinowy i platforma surfingowa. Dominantą architektoniczną części handlowej jest sztuczne jezioro o powierzchni 7,5 tys. m, na którym zwiedzający mogą pływać łódkami.

SEC "Mega Belaya Dacha"

Sieć centrów handlowo-rozrywkowych Mega jest przykładem pierwszych dużych projektów w Moskwie realizowanych przez IKEA Shopping Centres Russia, która jest częścią grupy firm IKEA. Mega Belaya Dacha została otwarta w 2006 roku. Parking przeznaczony jest na 8,5 tys. samochodów. W zasięgu centrum handlowo-rozrywkowego mieszka 7 milionów ludzi. Frekwencja - 28,8 mln rocznie (dane JLL). Podobnie jak w innych galeriach Mega, głównymi najemcami centrum handlowego Mega Belaya Dacha są IKEA, Auchan, OBI, MediaMarkt, hipermarket M.Video oraz kino Kinostar.

E-nacja.pl

Zobacz również