|   | 

Czy coworking jest dla każdego?

Profesjonalne biuro coworkingowe to lokum, w którym funkcjonują specjaliści różnych dziedzin: informatycy, prawnicy, architekci, księgowi, konsultanci biznesowi, rekruterzy, trenerzy i inni, dowolni eksperci, których praca ma punkt wspólny. Łączy ich charakter pracy – działalność poza siedzibą pracodawcy lub freelancing oraz potrzeba posiadania biurka i odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków służbowych. Korzystanie z centrum coworkingu ma liczne zalety.

Podstawowym atutem biura coworkingowego jest możliwość skupienia się na pracy z dala od domowych obowiązków. Duże znaczenie ma również obecność pozostałych pracujących osób, wśród których najprawdopodobniej łatwiej będzie nam się zmotywować do działania. Kolejną korzyścią jest szansa na poznanie nowych osób reprezentujących różne dziedziny nauki. Wymiana wiedzy i umiejętności może ułatwić nam pracę lub po prostu wzbogacić zakres naszych wiadomości. Skumulowanie w jednym miejscu ludzie o rozmaitym wykształceniu i doświadczeniu tworzą zespół o niezwykłym potencjale biznesowym. Może to stać się zalążkiem długofalowej, efektywnej współpracy, która przyniesie korzyści wszystkim udzielającym się stronom. Co więcej, różnice występujące między takimi pracownikami nie prowadzą do rywalizacji, gdyż zwykle każdy z nich ma inne cele. Dodatkowo, wybierając centrum coworkingowe leżące w dogodnej okolicy, elegancko urządzone i udostępniające sale konferencyjne, można podnieść prestiż własnej firmy.

coworking

Coworking jest idealnym rozwiązaniem dla pracowników, którzy nie potrafią utrzymać samodyscypliny i potrzebują dodatkowej motywacji, a do tego głodni są kontaktów z ludźmi lub potrzebują inspiracji do działania.

Wraz z postępującą komputeryzacją praktycznie wszystkich dziedzin życia, zaczęło stale przybywać osób pracujących zdalnie. Wielu z nich to tzw. wolni strzelcy, którzy utrzymują się z pojedynczych zleceń. Mogą nimi być informatycy, graficy, pisarze, designerzy, fotograficy i nie tylko. Wszyscy oni potrzebują biura, w którym mogliby działać samodzielnie, jednocześnie czując atmosferę pracy w firmie. To właśnie dla takich ludzi stworzono ideę coworkingu. Równie dobrze z biur mogą korzystać mikroprzedsiębiorstwa, których działalność oparta jest na pracy z komputerem i wymaga skupienia oraz samodzielności pracowników. Coworking jest także świetną propozycją dla ludzi prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Bywa też przydatny start-upom oraz firmom, które podbijają nowe rynki i otwierając filię, chcą początkowo ograniczyć wydatki na własne lokum albo po prostu nie potrzebują więcej przestrzeni. Korzystającym z niego osobom, biuro coworkingowe pozwala samodzielnie decydować o czasie swojej pracy. Daje całkowitą dowolność, zupełnie jak przy pracy w domu, lecz jednocześnie pomaga w optymalnej organizacji i udostępnia profesjonalną infrastrukturę typową dla biur.

Niemniej, wciąż pozostają osoby, które preferują pracę w całkowitej samotności i do nich idea coworkingu raczej nie trafi. Mimo to warto spróbować dzielenia biura z innymi profesjonalistami, by przekonać się, czy na pewno odrzucamy tę opcję. Może się bowiem okazać, że atmosfera biura coworkingowego trafi do nas szybciej niż przypuszczaliśmy!

 

E-nacja.pl

Zobacz również