|   | 

Wybieramy okap – podszafkowy, wyspowy, kominowy czy sufitowy? Praktyczne wskazówki pomocne przed zakupem

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia to serce domu. To właśnie w niej spędza się mnóstwo swojego czasu – na gotowaniu dla siebie i najbliższych, na długich rozmowach przy kubku ulubionej herbaty czy pomagając swojemu dziecku w kulinarnych ekscesach. Jest to więc miejsce, w którym częściej niż z obowiązku, spędza się czas z przyjemnością. Być może dlatego od dłuższego już czasu panuje trend na projektowanie kuchni otwartych na jadalnię i salon. Ale takie rozwiązanie generuje kilka problemów, które na szczęście z łatwością można zniwelować. Przede wszystkim są to zapachy – oprócz smakowitych aromatów często pojawia się też nieprzyjemna woń np. smażonej ryby, a dookoła panuje wilgoć spowodowana oparami, które wydobywają się znad gotujących się potraw. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzą okapy. To, jaki okap kuchenny wybrać, zależy od kilku czynników.

 

Na co zwracać uwagę wybierając okap kuchenny?

Przy wybieraniu każdego sprzętu AGD należy zwrócić uwagę na jego istotne parametry i dostosować je do własnych potrzeb i warunków, które panują w mieszkaniu. W przypadku okapów kuchennych najistotniejsze są:

funkcja – okap może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu, a niektóre modele łączą w sobie obie te funkcje. Różnice pomiędzy nimi są istotne. Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym co oznacza, że wciąga zanieczyszczone powietrze, które jest oczyszczane w specjalnym filtrze węglowym, a następnie z powrotem, już czyste, trafia do kuchni. Natomiast wyciąg jest podłączony do przewodu kominowego, dlatego wyrzuca powietrze na zewnątrz budynku. Wybór zależy od kilku czynników, przede wszystkim możliwości podłączenia okapu do komina;

wydajność – powinna pozwolić na oczyszczenie powietrza w całej kuchni, a przypadku aneksu kuchennego – również pomieszczenia połączonego z nim, czyli np. salonu. Aby obliczyć wydajność należy pomnożyć długość, szerokość i wysokość całego wnętrza, a następnie całość pomnożyć razy 6;

poziom hałasu – nieszkodliwy dla ludzkich uszu to taki, który nie przekracza 50 dB;

liczba biegów – pozwala na regulację pracy określając wydajność okapu. Poszczególne modele posiadają 2-4 poziomy regulacji;

wielkość – rozmiar okapu należy uzależnić od płyty grzejnej, nad którą będzie zamontowany. Standardowe wymiary to 60, 70 i 90 cm, ale można też dostać modele o nietypowych rozmiarach, które wahają się w przedziale 50 – 120 cm;

dodatkowe parametry – świadczą o większej funkcjonalności okapu. Można więc spotkać modele wyposażone w czujnik czyszczenia, pilota do sterowania liczbą biegów, minutnik czy sensor zapachu;

rodzaj – producenci okapów oferują coraz więcej zaawansowanych technologicznie modeli, które różnią się już na pierwszy rzut oka. Na sklepowych półkach, np. tutaj: https://www.leroymerlin.pl/wyposazenie-kuchni/wentylacja-kuchni/okapy-kuchenne,a679.html, można spotkać okap podszafkowy, kominowy, wyspowy czy sufitowy. Poznanie ich charakterystyki pozwoli do dopasowanie okapu nie tylko pod względem własnych potrzeb i możliwości, jakie spełnia kuchnia, ale też wyglądu.

 

Okap podszafkowy – wady i zalety

Jak sama nazwa wskazuje, okap montuje się tuż pod szafką, ale można zwiesić go też przy samej ścianie. To najprostszy rodzaj tego typu sprzętów AGD.

Zalety okapu podszafkowego to przede wszystkim niska cena, niewielkie rozmiary, które pozwalają na montaż nawet w niewielkiej kuchni oraz możliwość mocowania niezależnie od innych elementów w kuchni.

Do wad tego rodzaju urządzeń AGD należy przede wszystkim niska wydajność i droga eksploatacja.

 

Okap kominowy – wady i zalety

Okap kominowy to niezwykle popularny rodzaj urządzenia, który montuje się tuż przy ścianie i podłącza do przewodu kominowego. Można spotkać wersje narożne i skośne.

Ten rodzaj okapu kuchennego ma wiele zalet, do których należą: wysoka wydajność, niewielkie koszty eksploatacji oraz odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza do szybu wentylacyjnego, a więc wyrzucanie go na zewnątrz budynku.

Istotnym minusem takiego rozwiązania jest konieczność posiadania otworu wentylacyjnego i specjalnej kratki, która umożliwia wentylację grawitacyjną. W związku z tym, nie każdy może sobie pozwolić na montaż okapu kominowego.

 

Okap wyspowy – wady i zalety

To niezwykle designerski rodzaj okapu, który od pewnego już czasu cieszy się dużą popularnością. Jego innowacyjność polega na sposobie montażu, ponieważ urządzenie jest mocowane bezpośrednio do sufitu. W związku z tym jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych i przestronnych kuchni oraz w sytuacji, gdy płyta grzejna znajduje się na wyspie kuchennej. Ze względu na designerski wygląd czasami nawet trudno domyślić się w pierwszej chwili, że zwisająca z sufitu duża ozdoba to rodzaj popularnego sprzętu AGD.

Jako największe zalety takiego rodzaju okapu kuchennego wskazuje się designerski wygląd, zaawansowanie technologiczne, możliwość montażu w nietypowym miejscu (sufit), tanią eksploatację oraz odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza bezpośrednio poza budynek.

Wadą z pewnością jest duży koszt zakupu, ale też konieczność posiadania otworu wentylacyjnego i specjalnej kratki do wentylacji grawitacyjnej, a także stosunkowo duże rozmiary (okap wyspowy najczęściej ma 90 cm).

 

Okap sufitowy – wady i zalety

To alternatywa dla typowego okapu wyspowego. Już sama nazwa wskazuje, że montuje się go bezpośrednio do sufitu, a więc również nad wyspą, na której jest płyta grzejna. Takie okapy również wyglądają niezwykle designersko i stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza.

Zaletami okapu sufitowego są: designerski wygląd, niewielkie rozmiary i możliwość montażu tuż przy suficie przesz co zajmuje bardzo mało miejsca.

Natomiast wadą jest wysoka cena zakupu oraz konieczność posiadania otworu wentylacyjnego i specjalnej kratki do wentylacji grawitacyjnej.

 

Wybór okapu kuchennego nie jest najprostszym zadaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, np. w formie krótkiego filmiku instruktażowego, takiego, jak ten: https://www.youtube.com/watch?v=iFl2R7Fisa4. W atrakcyjny i przystępny sposób zostały w nim przedstawione najważniejsze kwestie, które z pewnością pomogą przy wyborze i zakupie okapu kuchennego do swojego domu.

Artykuł sponsorowany

E-nacja.pl

Zobacz również