|   | 

​ Jak wybrać ciężarki do kół?

Praktycznie każdy kierowca chce, aby jego samochód był całkowicie bezpieczny zarówno dla niego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak istotne znaczenie ma odpowiednie wyważanie kół pojazdu, ponieważ głównym skutkiem takiego zabiegu jest dobra przyczepność do jezdni. I właśnie w tym momencie pojawia się pojęcie ciężarków do kół. Czym one są? Do czego służą? Jak wybrać ciężarki do kół? Gdzie je kupić? Czy ich cena jest wysoka? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Do czego służą ciężarki do kół?

Ciężarki do kół to niewielkie elementy, których zastosowanie często jest niezbędne podczas wyważania opon. Dodanie ich do koła zwiększa jego masę i tym samym jest ona rozłożona jednakowo wokół całej osi obrotów. Podstawowym zadaniem ciężarków jest utrzymanie równowagi w kołach. Należy wiedzieć, że te małe części można podzielić ze względu na materiał oraz sposób montażu. Warsztaty, które wykonują usługę wyważania, duże znaczenie ma czas, a także to, aby ciężarki do kół były wykonane z plastycznego materiału, co znacznie ułatwia pracę i pozwala wykonać to zadanie bez nadmiernego używania siły. W przeszłości wykorzystywano jedynie ciężarki z ołowiu. Choć większości z nas kojarzy się z ciężkim i twardym metalem, to jest zupełnie odwrotnie. Ołów to całkiem miękki metal i do tego bardzo plastyczny. Obecnie poza nim do produkcji ciężarków stosuje się także stal, cynk oraz Plasteel.

Natomiast jeśli chodzi o podział przez wzgląd na sposób montażu, to do wyboru są dwie opcje: nabijane lub klejone. Pierwsze z nich można zastosować, kiedy koła zostały wyposażone w specjalne kołnierze, umożliwiające doczepienie klipsa. W przypadku ciężarków klejonych niepotrzebne są kołnierze, ponieważ montowane są do aluminiowych obręczy (o ile są dostępne). Ciężarki do kół klejone są bardziej wymagające od nabijanych. Osoba wykonująca usługę musi bowiem wcześniej wyczyścić obręcz i dopiero potem przykleić ciężarek. Dlatego są one rzadziej stosowane niż nabijane. Faktem jednak jest, że klejone są znacznie tańsze. W Europie najczęściej wybierane są cynkowe nabijane ciężarki do kół, jeśli chodzi o samochody osobowe. Głównie dlatego, że są dużo lżejsze niż ciężarki wykonane z ołowiu i bezpieczniejsze dla naszego środowiska. Za to w zamian mają niski poziom gęstości oraz są większe. Ciężarki do kół ołowiane nabijane są wykorzystywane rzadziej niż kiedyś, przede wszystkim przez negatywny wpływ metalu na środowisko. Co ciekawe, w niektórych państwach wprowadzono nawet zakaz ich stosowania w pojazdach, których masa jest mniejsza niż 3,5 t. Czasem stosowane są też ciężarki do kół stalowe nabijane. Stal tak samo, jak cyna ma mniejszą gęstość i jest bezpieczniejsza dla naszej planety niż ołów.

Koło samochodu

Jak wybrać narzędzia, które spełnią oczekiwania?

Warto wiedzieć, że ciężarki, aby pełniły swoją funkcję, muszą zostać dopasowane do rodzaju felg. Do tych wykonanych z lekkiego metalu, jakim jest aluminium, z reguły stosuje się ciężarki do kół klejone, a do stalowych nabijane. Ilość ciężarków do kół zależna jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. W procesie wyważania opon wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, takie jak, chociażby: wkrętaki do zaworków, łyżki montażowe, czy też szczypce do zaciskania ciężarków. Mając te narzędzia, można sprawdzić, ile ciężarków należy zamontować. Dlatego też bardzo trudno jest przeprowadzić wyważanie w domowych warunkach i znacznie lepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom. Zresztą w dobrym warsztacie mechanik zaproponuje najlepszą dla nas opcję. Mimo to ciężarki do kół można kupić na własną rękę i poprosić o ich zamontowanie. Z tym że do tego potrzebna jest wiedza na temat rodzaju felg oraz samych ciężarków.

Gdzie kupić ciężarki do kół?

Obecnie ciężarki do kół można kupić zarówno w sklepach częściami samochodowymi, jak i Internecie, czy też serwisach wulkanizacyjnych. Niektóre warsztaty oferują także wymianę ciężarków wraz z montażem. Zanim jednak posiadacz pojazdu zdecyduje się na konkretną opcję, powinien dokładnie przejrzeć dostępne artykuły oraz porównać ceny. Czasem można trafić na ciekawe promocje na dobrej jakości ciężarki, a mimo że są bardzo istotne, to przecież nie trzeba za nie przepłacać.
Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, że ciężarki do kół, choć są niewielkie, to mają ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu jazdy, ale też bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy odczuwalne są wibracje kół w trakcie podróży, to całkiem możliwe, że konieczne będzie właśnie ich wyważanie.

E-nacja.pl

Zobacz również