|   | 

Impregnacja drewna konstrukcyjnego. Tych zasad trzeba przestrzegać

Impregnacja drewna konstrukcyjnego gwarantuje, że będzie ono trwałe i wytrzymałe, jednocześnie bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Aby takie rezultaty osiągnąć, materiał należy we właściwy sposób przygotować, a także zabezpieczyć dobrej jakości preparatami. Można także wybrać sposób rekomendowany przez Best Timber Polska, czyli impregnację poprzez suszenie komorowe.

W jakim celu impregnuje się drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne, aby mogło służyć przez wiele lat, musi być właściwie zaimpregnowane. Dzięki temu ochronisz je przed atakiem insektów, rozwojem pleśni i grzybów. Trzeba mieć świadomość, że materiał budowlany musi poradzić sobie w wielu ekstremalnych sytuacjach, jakie fundują zmienne warunki atmosferyczne. Ulewne deszcze, ostre słońce, duże mrozy to na pewno spore wyzwania dla każdej konstrukcji, także wykonanej z drewna. Właściwa impregnacja ochroni budynek przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci, a w efekcie, we wnętrzach nie będzie problemów z odczuwaniem nieprzyjemnego zapachu.

Profesjonalna impregnacja drewna powoduje, że dom jest chroniony przed wieloma czynnikami, mogącymi naruszyć jego konstrukcję.

Najpopularniejsze metody impregnacji drewna konstrukcyjnego

Drewno, które przeznaczone jest do celów konstrukcyjnych, z założenia ma przetrwać przez wiele lat. W końcu domu nie buduje się na rok, ale z reguły na całe życie. Dzięki temu, że pozyskasz drewno konstrukcyjne ze sprawdzonego źródła, możesz mieć pewność, że jego producent dołożył starań, aby wybrać najlepszą metodę impregnacji.

Najczęściej drewno konstrukcyjne jest impregnowane metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Powodem popularności tych technik jest łatwość w zastosowaniu, a jednocześnie możliwość uzyskania długotrwałych efektów. Aby przeprowadzić metodę ciśnieniową, trzeba jednak mieć profesjonalnie przygotowane pomieszczenie. Najczęściej decydują się na nią więc duże zakłady, które mogą wydzielić przestrzeń do jej zastosowania. Samodzielne wykonanie takiej impregnacji jest po prostu niemożliwe, ponieważ trzeba wygenerować specjalne warunki do jej przeprowadzenia. Na pewno jednak ta metoda impregnacji jest bardzo szybka i daje bardzo dobre efekty. Inną metodę jest zanurzanie drewna w preparacie impregnującym. To już można przeprowadzić w warunkach domowych. Istotne jest, aby wybrać preparat o znakomitych właściwościach, najlepiej posiadający certyfikaty. Dzięki temu uzyska się gwarancję, że zrobiło się wszystko, aby w prawidłowy sposób zabezpieczyć drewno przed różnymi czynnikami. Należy tutaj również pamiętać, aby impregnację przeprowadzać pod zadaszeniem, podczas odpowiednich warunków pogodowych. Ważna jest przede wszystkim temperatura, która powinna oscylować w granicach 5-30 stopni Celsjusza.

Metodą impregnacji, z której korzysta Best Timber Polska jest suszenie komorowe. Drewno jest na tyle dobrze przygotowane, że nie potrzebuje zastosowania środków chemicznych. W trakcie suszenia komorowego jest tak wysoka temperatura, że zabijane są w materiale wszystkie insekty, grzyby, bakterie. To korzystne rozwiązanie pozwala na zastosowanie w pełni naturalnego materiału, do którego impregnacji została użyta wyłącznie wysoka temperatura, bez żadnej chemii. Na pewno można cieszyć się więc z tego, jak wiele oszczędności i korzyści dla środowiska zapewnia.

Co decyduje o tym, że impregnacja drewna konstrukcyjnego jest skuteczna?

Niezależnie od tego, na jaką metodę impregnacji się zdecydujesz, zawsze pamiętaj o przestrzeganiu norm oraz podstawowych zasad. Dzięki temu możesz uzyskać pewność, że cały proces zabezpieczania drewna zostanie przeprowadzony w skuteczny sposób, bez żadnych niedociągnięć. Zyskasz materiał, który będzie odznaczał się odpowiednią jakością.

Podczas wyboru konkretnej metody impregnacji drewna konstrukcyjnego, zaczerpnij opinii specjalistów, sprawdź, które techniki cieszą się największą popularnością. Zwróć uwagę na to, jakie metody impregnacji stosują topowi producenci drewna. To na nich warto polegać w podejmowaniu ostatecznej decyzji, ponieważ działają w branży od lat, znają się na drewnie jak mało kto. Jeżeli producent, któremu ufasz stosuje impregnację poprzez suszenie komorowe, możesz mieć pewność, że robi dla Ciebie wszystko, aby w Twoim posiadaniu znalazł się najlepiej jakości materiał budowlany.

Drewno konstrukcyjne jest materiałem wymagającym, ale właściwie przygotowane i zaimpregnowane, pozwoli na stworzenie budynku, który będzie solidny i trwały przez lata.

Nie zwracaj uwagę na cenę, a na jakość wykonania impregnacji

Drewno konstrukcyjne musi być najlepszej jakości, jeżeli chcesz zbudować dom na lata, z którym nie będzie żadnych problemów podczas eksploatacji. Nie wolno tutaj na żadnym aspekcie podczas budowy oszczędzać, nawet na impregnacji.

Impregnację możesz wykonać samodzielnie, gdy materiał zostanie dostarczony na plac budowy lub zlecić ją fachowej firmie, która przeprowadzi albo impregnację ciśnieniową, albo wytworzy ochronę drewna poprzez suszenie komorowe. Decyzja należy do Ciebie. Wybierając tę ostatnią, nie tylko nie ponosisz dodatkowych kosztów, ale także zyskujesz materiał w pełni ekologiczny, bez środków chemicznych.

E-nacja.pl

Zobacz również