|   | 

Panele akustyczne do mieszkania

Głośne hałasy zza ściany, ulica niemal granicząca z salonem, sąsiad ćwiczący grę na perkusji? Niestety, dom nie zawsze stanowi wymarzoną oazę spokoju. Niekiedy zmienia się w miejsce, w którym przeżywamy zbędne frustracje, usiłując skupić się na pracy, odpocząć lub zasnąć. Wyciszenie pomieszczeń kojarzy nam się z przedsięwzięciem kosztownym, a do tego niezbyt estetycznym rezultatem - kto chciałby mieszkać w studio nagrań? Warto wiedzieć, że zapewnienie sobie spokoju i ciszy w domu nie musi oznaczać wydatków i kompromisów w kwestii wystroju. Panele akustyczne do mieszkania są dziś w zasięgu większości z nas - dzięki nim można odizolować się od męczących hałasów, ale też zaaranżować w mieszkaniu całkiem nowy, interesujący wystrój.

Panele akustyczne

Panele akustyczne to wykonane z różnych materiałów płyty, mające na celu wygłuszenie pomieszczenia oraz ograniczenie rozchodzącego się wewnątrz pogłosu. Oznacza to, że do pokoju, w którym je zamontujemy, będzie dochodziło niewiele dźwięków z zewnątrz. Dobre dobrane panele mogą także poprawić odbiór dźwięków w środku, na przykład poprzez złagodzenie odbijania się fali dźwiękowej od ścian.

Jak działają panele akustyczne? Ich rolą jest zatrzymywanie fali dźwiękowej, która odbiłaby się od gładkiej ściany lub przeniknęła przez nią. Takie zjawiska są bezpośrednią przyczyną echa, pogłosu, a także odpowiadają za to, że dociera do nas każde zdanie wypowiedziane głośniej w domu sąsiada.

Choć pierwotnie panele akustyczne były używane głównie jako element aranżacji w studiach nagraniowych lub "pokojach melomanów", dziś coraz popularniejsze stają się panele akustyczne dekoracyjne, wykonane nie tylko z pianki, ale i z drewna. Stopień wygłuszenia, jaki zapewniają, jest wystarczający na potrzeby większości domów i mieszkań. Ich dodatkową zaletą jest niebanalny wygląd i ciekawe formy, które często przybierają.

Dekoracyjne panele akustyczne

Dekoracyjne panele akustyczne sprawdzą się w większości pomieszczeń. Czasami jednak ich montaż może nam się szczególnie przysłużyć. Kiedy warto przemyśleć zakup paneli wygłuszających pomieszczenie i poprawiających akustykę?

1. Hałaśliwi sąsiedzi

Sąsiadowanie przez ścianę z osobami o kłótliwym usposobieniu, muzykami - amatorami czy rodziną z licznym, młodym i energicznym potomstwem może dać się we znaki. Panele akustyczne pozwalają zahamować docierające do nas, niechciane dźwięki.

Źródło: ehomuteboards.com

2. Stare budownictwo

Dla mieszkań w starym budownictwie charakterystyczne są przede wszystkim wysokie sufity i często niezbyt grube ściany, szczególnie w kamienicach. Choć poczucie przestrzeni jest tam niesamowite, akustyka pozostawia mnóstwo do życzenia. Dźwięk odbija się od ścian, tworząc pogłos, słychać każdy szmer zza ściany i z ulicy. Panele akustyczne poprawią ten stan rzeczy.

3. Zamiłowanie do muzyki

Montaż paneli sprawdza się też w mieszkaniach osób, które uwielbiają słuchać muzyki w dobrej jakości. Nawet prosta aranżacja umiejscowiona za głośnikami może znacznie wspomóc i wzmocnić odbiór dźwięków, całkiem zmieniając ich jakość.

4. Ruchliwa ulica za oknem

Instalacja paneli akustycznych jest też ratunkiem dla tych, którzy mają tuż za oknami ruchliwą ulicę. Ten prosty krok może znacznie ograniczyć dopływ hałasu i sprawić, że dom znów stanie się spokojnym, służącym wypoczynkowi miejscem.

Panele akustyczne drewniane

Instalacje poprawiające akustykę kojarzą nam się zazwyczaj z dość industrialnym, specyficznym designem. Nie każdy chciałby urządzić swoje mieszkanie w takim stylu. Producenci wyszli nam naprzeciw, projektując dekoracyjne panele akustyczne. Nowe linie to cała gama ciekawych kolorów, kształtów, a nawet materiałów. Szczególnie ciekawą nowość stanowią panele akustyczne drewniane. Często są rzeźbione w fantazyjne, geometryczne wzory, z ich pomocą można więc stworzyć na ścianie przestrzenną aranżację, przypominającą dzieło sztuki. Drewno, jako bardzo ciepły, naturalny i stylowy materiał, sprawdza się w bardzo wielu kombinacjach. Jest także hipoalergiczne, co stanowi ważną informację dla osób skłonnych do uczuleń.

Artykuł powstał we współpracy z http://muteboards.pl/

E-nacja.pl

Zobacz również