|   | 

Jak rozpoznać oryginalne Ray-Ban’y?

Ray-Ban jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek okularowych na świecie. Uwielbiana przez gwiazdy i celebrytów, swój sukces zawdzięcza połączeniu użyteczności z ponadczasowym stylem i elegancją. Kolekcje Ray-Ban obejmują niepowtarzalne okulary korekcyjne damskie i męskie, jak również oprawki przeciwsłoneczne. Dzisiaj chyba każdy zna ten brand i chce mieć w swojej kolekcji przynajmniej jedną parę kultowych oprawek z wytłoczonym logo RB. Kupując okulary Ray-Ban warto zwrócić uwagę na detale. Niestety, na rynku istnieją podróbki będące dość wiernymi kopiami oryginału. Jak rozpoznać podrabiane okulary Ray-Ban?

Historia marki Ray-Ban

Marka Ray-Ban to niezwykle popularna i szanowana marka okularów, która została założona w roku 1937 przez firmę Bausch&Lomb. Pod koniec lat 90. XX wieku marka została przejęta przez włoską firmę Luxottica Group, która odkupiła ją za zawrotną sumę 640 milionów dolarów. Zbiegło się to w czasie z okresem, kiedy coraz popularniejsze stały się loty samolotem. Latające maszyny zaczęły się wznosić wyżej niż do tej pory i pokonywać dłuższe dystanse, lecz piloci zaczęli cierpieć z powodu bólów głowy spowodowanych oślepiającym światłem. Wtedy to siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zwróciły się do Luxottica Group o stworzenie okularów, które ochronią przed promieniami słonecznymi. Firma przyjęła wyzwanie i tak powstały oprawki z charakterystycznymi soczewkami w kształcie kropli, które nazwano Aviator. Model okazał się tak udany, że wprowadzono go na rynek komercyjny. Nazwę Ray-Ban zarejestrowano w roku 1937, od tej pory stała się też znakiem handlowym. A dlaczego właśnie Ray-Ban? Otóż z bardzo prostego względu: w języku angielskim słowo „ray” oznacza promienie, a „ban” – blokować. Na przełomie lat 30. i 40. oprawki Ray-Ban zaczęły jeszcze bardziej zyskiwać na popularności. Firma, która zaczynała od współpracy z wojskiem w niedługim czasie podbiła branżę filmową w Hollywood. Okulary Ray-Ban wzięły udział w najbardziej kasowych filmach, jak „Top Gun”, „Śniadanie u Tiffaniego” czy „Blues Brothers”. Prawdopodobnie to właśnie wtedy użytkownicy zaczęli postrzegać je nie tylko jako funkcjonalny produkt, ale i bardzo modny dodatek. Dziś oprawki Ray-Ban robią prawdziwą furorę w świecie mody. Dostępne są w wielu fantastycznych modelach, pasujących do różnych kształtów twarzy i sprawdzających się podczas codziennych stylizacji.

Po czym poznać oryginalne Ray-Ban’y?

Choć na pierwszy rzut oka rozróżnienie podróbek od oryginałów Ray-Ban wydaje się niemożliwe, wystarczy dobrze przyjrzeć się samym oprawkom. Ty również masz wątpliwości, które można streścić w słowach: Ray-Ban – oryginał a podróbka? Poznaj kilka ważnych elementów i nie daj się nabrać oszustom. Marka Ray-Ban, podobnie jak każdy inny brand okularowy, ma pewne charakterystyczne cechy typowe dla swoich produktów. Należą do nich m.in.:

  • logo na okularach – znajdziesz je w kilku miejscach: modele przeciwsłoneczne zazwyczaj mają RB wygrawerowane na lewej soczewce u góry; często na soczewkach umieszczona jest naklejka z logo marki (ale nie jest przyklejona na klej, dlatego po jej ściągnięciu nie powinien zostać ślad); oprawki metalowe mają dodatkowe logo na nosku od wewnętrznej strony,
  • etui – do modeli przeciwsłonecznych dodawane jest zwykle etui w kolorze brązowym lub czarnym, na którym wytłoczone jest „100% UV protection – Ray-Ban – Sunglasses by Luxottica”,
  • pudełko – oryginalne oprawki Ray-Ban zapakowane są w pudełko w szarym/srebrnym kolorze, na którym po obu stronach umieszczone jest logo marki; na jednym z boków widnieje naklejka z m.in. nazwą modelu, wymiarami, kodem kreskowym i kodem QR.

Okulary Ray-Ban – gdzie kupić oryginalne?

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje okulary Ray-Ban są oryginalne, ważną rolę odgrywa też miejsce zakupu. Noszenie okularów zakupionych na stacji benzynowej, przygodnym straganie lub innym miejscu o wątpliwej renomie, niedopasowanych do posiadanej wady wzroku, to narażanie się na różne niedogodności: łzawienie, pieczenie i ból oczu, zniekształcenia widzianego obrazu, a nawet pogorszenie widzenia. Dlatego po okulary, tak korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, najlepiej wybrać się do salonu optycznego (stacjonarnego lub online). Kupując okulary u optyka masz pewność, że szkła są certyfikowane i mają odpowiednią jakość. Wybierając renomowany sklep z okularami masz też gwarancję, że oferowane tam produkty są w 100% oryginalne.

Więcej ciekawostek o okularach na portalu http://ioptyk.pl/.

Artykuł partnera

E-nacja.pl

Zobacz również